şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • edit: şu aşağıda yazılan entry'ye istinaden cevap verelim.

  ben hancıyım sen yolcusun. antalya'ya tatile giden adamla, merkezde yaşayan adamı bir tutmuş arkadaş. gelmiş buralara, merkezde takılmış gezmiş iki üç ingilizce bilen karı kızla tanışmış, biraz da para harcamış, sağda solda fotoğraf çekmiş ve çıkıp gitmiş. bu tipler burada hep vardı ve olacaktır. ben burada yaşıyorum çalışıyorum yıllardır da buradayım. tatile gelmiş olan adam bana laf sokmuş. ha birde çalışmaya gelen genellikle inşaat mühendisleri oluyor, bir süre durup sonra gidiyorlar. onlardan da olabilir.

  gelin bugün size biraz bu şehirden bahsedeyim. allah yolunuzu pek düşürmesin ama, eğer ki bir şekilde gelecek olursanız bu entry'yi açar okursunuz.

  gelecek olanlar için ilk olarak hava durumundan bahsedeyim ki ona göre önleminizi alıp gelin. burada sokakta gezerken öyle yakışıklı / güzel görüneyim gibi bir takıntınız olmasın. çok soğuk günlerde bir kadınla erkegi ancak kıyafetinden ya da kafasındaki berenin topuzundan ayırt edebilirsiniz. berede topuz varsa kız, değilse erkektir :) türkiye'den alıp geleceğiniz kıyafetlerinizin çoğunu burada giyemeyeceğinize garanti veriyorum. ben bile türkiye'de çorabı kaliteli giyerken, burada sokakta yaşlı teyzelerin sattığı yün çoraplardan üst üste iki adet giyip çıkıyorum. buna rağmen uzun süreli yürüyüşlerde ayak parmaklarınız yavaş yavaş ıslak gibi olacaktır. üst üste iki üç termal içlik, çok kalın yünlü bir mont, çok sağlam deri eldivenler, bere, atkı vb olmalı.

  şehire sürekli olarak kar yağıyor fakat sıcaklık -25 altına düştüğü zaman esas şenlik başlıyor. masmavi gökyüzü olmasına rağmen lânet şehire yine kar yağıyor. ilk geldiğimde çok şaşırmış ve sonradan bunun donan nemle alakalı olduğunu öğrenmiştim. türkiye'de olduğu gibi sert rüzgarlar olmuyor fakat az biraz rüzgar şiddetini arttırırsa, soğuk sizi üşütmez fakat resmen keser. burada böyle söylüyorlar. birini soğuk kestiği zaman düşüp bayılıyor ve hemen kıyafetlerini çıkarıyorlar. -25 altında nefes alırken ağzınızı ve burnunuzu kapatmanız tarafınıza olacaktır, yoksa burnunuzun içi donuyor ve sürekli olarak elinizi burnunuza sokmak durumunda kalıyorsunuz. inanılmaz rahatsız edici bir durum.

  kısacası novosibirsk rusya'nın sibirya bölgesinin biraz güneyinde kalıyor fakat nedense sibiryanın merkezinde baş gösteren soğukları alabiliyor. gelirken önlemleri alın.

  novosibirsk'e türkiye'den direkt uçuş yok ve genelde moskova aktarmalı geliniyor. yaz sezonu sonunda ucuza antalya'dan direkt uçuşlar var, yakalarsanız hızlı bir şekilde gelme imkanınız olur. kış mevsiminde havalimanına inerken inanılmaz bir adrenalin yaşayabilirsiniz. öyle istanbul havalimanına pamuk gibi inmeye benzemez. pilot arkadaşlar daha detaylı bilirler fakat geçen arkadaşım buraya geldiğimde uçak pistte kayınca, pilotlar uçağı tekrar havalandırmış ve yarım saat sonra pist temizlendikten sonra uçak inmişti. pist o kadar bozuk ki, uçak indiğinde adeta zıplıyor pistte. eğer ki ucuza iç hat bileti alıp moskova'dan ya da başka şehirden buraya gelmeye kalkarsanız, tupolev tarzı bir uçakla gelebilirsiniz ve saçlar üç dört saat içinde beyazlayabilir. geçen yıl bir keresinde pilotlar apolet gömlek elinde alet çantası ile iniş takımlarında bir şeyler yaptığını hatırlıyorum uçak kalkmadan. dedim inşallah inerken bu takımlar açılır.. neyse, gelirken aeroflot ya da pobeda'dan şaşmayın. pobeda 10 kilo bagaj hakkı veriyor ve uçak içinde karı koca ayrı yerlere oturtuyor. itiraz etmeyin ve 20 euro ödeyin yan yana oturmak için. uçakları boeing 737-800.

  şehirde hiçbir zaman temiz bir zemine rastlayamazsınız, her yer ya kar ya buz. yollar da dahil. hatta otobüslerin içi bile. burada arabalar zincir takmıyor ve takana gülerler. lastikler de öyle kış lastiği falan değil, ne bulursa takıyorlar ve öyle gidiyorlar. bir video yükledim link. çok ilginç, türkiye'de bir saat kar yağar ve herkes zincir takar ama burada yok öyle, o araba gidiyor her şekilde. sürücülerin %90'ı kadın. troleybüs, tramway, metro, taksi vs hepsi kadın. kış mevsimi yaklaştığında bazı insanlar araçlarını kış uykusuna yatırıyor. motorun suyu boşaltılıyor, akü sökülüyor ve araba kaderine terk ediliyor. kullanılan otomobiller de ise kumanda ile çalışan webasto sistemi, araç çalıştırma sistemi vs bulunuyor. gece otomobiller kendi kendine programlandığı gibi belirli saatlerde çalışıyor. öyle arabayı akşam park edip sabah çalıştırmaya kalkarsanız hapı yuttunuz demektir.

  kadın demişken şu meşhur meseleye de değinelim bazı arkadaşlar için. buradaki kızlar yukarıda yazdıkları gibi kışları içinizi ısıtmaz, rusya'nın yozgat'ı gibi bir yer olduğu için genelde yabancılar pek sevilmez. sizi esmer görünce tacik zannederler ve sizi görünce yollarını bile değiştirirler. karı kız ayağına gelecek olanlara tavsiyem ukrayna'ya falan gidin. buradan kız bulabilirsiniz fakat genelde sizinle tek amacı evlilik olacaktır. sizin sadece günübirlik bir ilişki aradığınızı anlarlar ise, bir güzel donunuza kadar alıp yollarlar ve akıllanırsınız. burada kadın nüfusu çok fazla ve o meşhur kızlar da evde oturup dikiş nakış işleri ile uğraşıp beyaz atlı prenslerini bekliyorlar. amacınız evlenmek ise buyrun gelin. kesinlikle sarışın mavi gözlü sadık bir rus kızı bulur ve gidersiniz. dediğim gibi farklı işler için moskova, kiev, odessa falan daha uygun. biz zamanında çarpıldık, siz çarpılmayın. birde erkek nüfusu az olunca kızları birbirlerine karşı daha ilgili bir hale gelmiş, birbiriyle öpüşen iki kız görünce şaşırmayın.

  halk asla ingilizce bilmez ve çat pat bildiğiniz rusça da burada pek işe yaramaz. sürekli "ne diyorsun sen ya" modunda suratınıza bakıp kafa sallarlar. burada konuşulan rusça ile batı tarafında konuşulan rusça gerçekten çok farklı.

  burada soğukta kalmanız mümkün değil. herhangi bir binaya dahi girseniz sizi kimse çıkartmaz ve şehirde boş olsun ya da olmasın tüm daireler ısıtılır. siz istemeseniz bile mecburen ısıtılıyor ve ısınma problemi yok. sıcak su devlet tarafından evlere dağıtılıyor. hem banyodaki sıcak su, hem ısınma için bu ay yaklaşık 80 lira fatura ödedim. soğuk su dahil.

  şehirde güvenlik problemi yok fakat başıboş pitbull cinsi köpeklerin son zamanlarda sayısı bir hayli arttı ve saldırı haberleri gelmeye başladı. gece kuytu köşelerde dolaşmayın diyeceğim fakat gün zaten çok kısa sürüyor. güneş çok geç doğuyor ve tepeye hiç çıkmadan ufuk çizgisi üzerinde bir süre devam edip batıyor. sürekli akşam üstü ya da sabah havası var şehirde. türkiye ile saat farkı 4 saat.
  geceleri sağda solda içip bağıran tipleri görebilirsin, hatta geçenlerde birbirlerine şaka mahiyetinde silahla ateş ediyordu bir grup manyak. kavgayı gürültüyü sevmezler, çok sakinler fakat türkiye'de olduğu gibi değil. çok damarlarına basarsanız gömerler karın içine ve yaz gelince bulunursunuz.. şehirde polis görmek zaten mucize. sağlık ve emniyet birimlerine çok güvenmeyin.

  yolda yürürken binalara çok yakın yürümeyin, yüzlerce kiloluk buz kütlesi düşebilir kafanıza ve orada kalırsınız. yerel yönetim çatıları temizlemek zorunda fakat kimse işini doğru düzgün yapmıyor ve sırf bu sebepten her yıl burada yüzlerce insan ölüyor.

  yemek konusunda eğer takıntınız var ise aç kalırsınız. dana eti bulmak mümkün değil ve nereye giderseniz gidin domuz eti yersiniz. türk pazarı var burada yufka falan satıyorlar fakat türkçe konuşan yok. bu pazarda da nedense kafalarına fes takmış kişiler çalışıyor. bir tanesine; "lan biz böyle mi giyiniyoruz türkiye'de" dedim, "ben özbek seni anlamıyorum" demişti. helal diye sattıkları çoğu şeyin at eti olduğunu da belirteyim.

  trafik kuralları çok saçma fakat yayalara yol veriyorlar. arabaların neredeyse tamamı sağdan direksiyonlu japon arabaları. fiat, ford, volvo, mercedes, bmw gibi arabaları burada göremezsiniz. en revaçta olanı toyota. toyota gerçekten bu koşullarda hakkını veriyor.

  şimdi türkiye güzellemesi yapıyor diyeceksiniz fakat gerçekten bizim ülkemiz birçok konuda çağ atlamış. burada bir pasaport bile yaklaşık 40 günde çıkarılıyor ve sırf bunun için günlerce uğraşabilirsiniz. bürokrasi aşırı yavaş, belediye çalışmıyor ve bir şeyi herhangi bir yere şikayet etme şansınız yok. yol kardan kapanıyor ve canları isterse ertesi gün bir traktör gelip yolu açmaya çalışıyor. antalya'da yaşayan ruslar ise otobüs şoförünü bile hemen belediyeye şikayet ediyor. bir ara denk gelirsem fotoğrafını çekerim 65 numaralı dolmuşu görseniz, fizik kurallarını tekrardan gözden geçirirsiniz. o kadar insan o arabaya nasıl biniyor hayret verici. binmesi sorun değil, şoför o kadar insan içerdeyken dışarı çıkıyor ve sigara içiyor :)

  unutmayın ki; burası zamanında bir sürgün şehriymiş. sevilmeyen sanatçılar, politikacılar buraya sürgün edilirmiş. bu sebepten şehirde kültür ve sanat almış başını yürümüş. sokakta eğer bir kitap tezgahı açılırsa, sanki bedava bir şey dağıtılıyor gibi onlarca insan başına toplanıp kitap almaya çalışıyor. gençler telefon bağımlısı değil bizim gençler gibi abuk subuk tiktok videoları çekmiyorlar. bu arada unutmayın telefonları dışarıda çok kullanmayın kapanıyor soğuktan.

  "herşeyden bıktım yeter artık" deyip gelmek ve burada yaşamak isterseniz kiralar yüksek fakat yaşam ucuz. gece hayatı içine girmezseniz gül gibi yaşanıp gidilir. sessiz sakin bir şehir. burada herhangi bir konsolosluk ya da temsilci yok. moskova büyükelçiliği ile irtibata geçeceksiniz herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda ve telefonları hemen yanıtlayıp sizinle inanılmaz derecede ilgileniyorlar.
  burada qr kodu isteniyor her yerde ve aşı karşıtları çok fazla olduğu için kimsede qr kodu yok. burada covid olayına inanmıyorlar. mcdonald's gibi yerler direkt sokaktan satış yapıyor ve oturmak kesinlikle yasak. fakat siz pasaport ve vizenizi gösterirseniz her şey serbest. toplu taşıma ve mağazalarda maske zorunlu.
  yolu düşen falan olursa yazsın. buralardayım ve elimden geldiğince yardımcı olurum

  geçen gün şehirde biraz gezdik ve fotoğraf çektik bol bol.. yeni yıla girerken özellikle şehirde çok güzel süslemeler yapılıyor, bunun fotoğrafları ayrıca editler ve eklerim.

  novosibirsk ile ilgili güncel olayların paylaşıldığı bir instagram adresi https://instagram.com/…sibirsk?utm_medium=copy_link

  görsel park

  görsel park

  görsel park

  görsel park

  görsel kafeterya

  görsel merkez

  görsel metro istasyonu

  görsel sokak satıcısı

  görsel sokak satıcısı

  görsel merkez

  görsel yolları

  görsel yolları

  görsel troleybüs içi

  görsel troleybüs içi

  görsel alkol ve fiyatları

  görsel alkol ve fiyatları

  görsel benim araba

  görsel ilkokul

  görsel merkez

  görsel merkez

  burada kimse çocuklarını gidip okul önünde beklemez arabayla. anlık bir ilkokul çıkışı görsel

  kaderine terk edilmiş ve donmuş bir otomobil görsel

  türkiye saati ile 13:46 ve anlık görsel

  görsel lenin meydanı

  görsel lenin meydanı

  görsel opera

  görsel lenin meydanı

  görsel buz sergisi

  görsel
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap