şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
 • 68 kuşağının 70lerdeki başkenti, ama ülkesi olmayan bir başkent. zamanında tam bir özgürlük simgesi olduğu söyleniyor. çiçek gençliğinin toplandığı, eğlendiği, tam anlamıyla her türlü takıldığı bir sokak, mahalle. 71 yılında kopenhag sakinlerinin çocuklarına bir oyun bahçesi olması için kurdukları bölge daha sonra hippilerin sergilerine toplantılarına ev sahipliği yapmıştır ve o çocuk ruhunu hiç kaybetmeyen hippilerin oyun bahçesi olmuştur.

  kopenhagda, tren istasyonuna 20-30 dakikalık yürüme mesafesinde olan kasabanın aslında sahibi yoktur, ne kopenahga ne de danimarkaya bağlı değildirler. kendi bayraklarıyla, kendi kurallarıyla yaşarlar. bayrakları egemenliği simgeleyen bir bayrak değildir, üzerindeki 3 güneş barış, umut ve aşkı simgelemektedir.

  bu sahipsiz toprakların bin civarı sakini vardır. vergi vermezler; kendi geri dönüşüm projelerini geliştirirler kendi kurallarını kendileri koyarlar ancak hiçbir zaman kanunları olmamıştır, sadece kasaba halkının ortaklaşa koyduğu temel yaşam kuralları vardır, misal doğal bitkilerden sağlanan uyuşturucular serbesttir ancak kimyasallar, ağır uyuşturucular yasaktır ve hatta kopenhagda ağır uyuşturucuların satılmadığı, satılamadığı tek yerdir.

  herkes doğaldır, her şey doğaldır, şehir merkezinin soğuk havası attığınız ilk adımda değişir, tahta kapı üzerinde welcome to the christiania yazısı karşılar sizi. izbe binaların içinde heykeltraşlarla ressamlarla karşılaşırsınız, o kadar konsantre olmuşlardır ki kafalarını kurcalayacak metropol yaşam kargaşalarından uzak olduklarını size de hissettirirler, size de yüklerler pozitif enerjilerini. ne kaldırım vardır, ne de sokak lambası. hiçbir evin kapısı kapalı değildir, zira ender olan o katı kurallardan birisi: kişisel yaşam alanı oluşturmak yasaktır. bir diğer kural ise fotoğraf çekmek yasaktır. bu kural o kadar uygun bir kuraldır ki merak eden görmek isteyen gidip yerinde görmelidir, saflıklarını bakirliklerini korumak isterler yaşayanlar.

  çıkış kapısında ise ne hoşçakal yazar ne de görüşmek üzere, tam olarak: "now you are entering the eu" yazar.

  şimdilerde direniyor, üzerindeki o marjinal misyonun verdiği güçle haklarını sonuna kadar savunuyorlar, birkaç yıl önce sağ görüşlü belediye başkanının kapatma girişimleri verilen mücadele ile işe yaramamış gibi görünse de yılda bir milyon turistin ziyaret ettiği böyle bir bölgenin kapatılması, ortadan kaldırılması hem kopenhag belediye başkanı olarak kendi çıkarlarına ters düştüğü hem de danimarka hükümetinin işine gelmediği için mahalle varlığını sürdürmektedir. dönem dönem gündeme gelen kapatılma hadisesinin belki de en ciddisi olanına 2004 yılında yapılan roskilde’den sert tepki gelmiştir ve festivale katılan 10larca grup christiania’ya sonuna kadar destek verdiklerini açıklamışlardır ve hem maddi hem manevi ciddi bir kampanya başlatmışlardır.

  bevar christiania
76 entry daha
hesabın var mı? giriş yap