şükela:  tümü | bugün
30 entry daha
  • tamamen materyalist yaklaşımla götürülmeye çalışılan bilim dünyasında freud un açtığı, görünmeyene, görünenin arkasındaki soyut kavramlara yöneliş kapısından içeri girmiş ancak freud gibi belli noktalara takılmadan çok daha ilerilere geçip yeni boyut kapılarından içeri girmeyi başarmıştır.

    tarih, mitoloji, hatta kuantum fizigi gibi birçok konuda derin bilgi sahibi olduğundan, danışanlarının rüyalarını analiz ederken çeşitli sembollerin köken ve anlamlarını yüzyıllarca öncesine kadar götürür, kişinin genetik kökenleri yani hangi kültürlerin izlerini taşıdığı gibi çeşitli bilgilerle harmanlayıp yorumunu bunlara göre yapardı.

    freud, sembolleri daha çok bilinçaltından kaynaklanan bir şekilde incelerken, jung bunların anlamlarını araştırırken bilinçaltının da ötesine geçerek bazen tarih, bazen mitoloji, bazen de arkaik simgelere dönüp, o sembolün hangi kültürlerden nasıl bir genetik aktarımla o kişiye geçip nasıl bir mekanizmayla ve en önemlisi neden o kişinin rüyasında açığa çıktığını sorgulardı. yani freud gibi sembolün kendisi üzerine değil, daha çok onun kökenleri ve vermek istediği mesaj üzerine yoğunlaşırdı.

    günümüzde, freud, jung, adler ve diğer bazı öncü bilimadamlarının öğretilerindeki çeşitli noktaları sentezleyerek daha kapsamlı bir beyin bilimi, psikoloji ve psikiyatri bakışı oluşturmaya çalışan bilimadamları da yok değildir.
590 entry daha

hesabın var mı? giriş yap