şükela:  tümü | bugün
459 entry daha
 • sanılanın aksine içinde bulunduğu durum rusya'yı memnun değil rahatsız eden ülke.

  herkes rusya'nın kazakistan'da bir iç karışıklık denediğini, protestoların da bu sebeple çıktığını; moskova'nın bu durumdan çok memnun olduğunu düşünüyor ama tersine rusya şu an bu durumdan en rahatsız ülke.

  rusya'nın çok uzun süredir kazakistan'ın kuzey bölgelerinde hak iddia ettiğini biliyoruz fakat rusya bu süreci şiddetle çözmek istemiyor. her ne kadar rusya'nın kontrolsüz bir askeri gücü olsa bile dünya düzeni değişiyor, artık askeri güç tek başına belirleyici değil. bir bölgeyi ele geçirmekten çok o bölgeyi elde tutmak önemli. sınırların ortadan kalktığı bugünlerde ele geçirdiğiniz bir bölgeyi elde tutmanız, oranın halkını bütünüyle kontrol etmeniz mümkün değil. sürekli olarak asimetrik savaşın içine olmak kolay değil, rus ordusunda asimetrik savaşı sürdürecek güç var fakat bu savaşın faturasına bakınca rusya'nın buna hiç yanaşmayacağını söylemek mümkün.

  rusya'nın belirli kurumlarından gelen açıklamalar "kazakistan'ı işgal edeceğiz." şeklinde değil, "kazakistan'ın kuzeyinde ciddi bir rus nüfusu var." şeklinde. rusya'nın kazakistan'ın kuzey bölgelerini, hatta uzun süreçte bütününü istediği bir gerçek ama bunu oranın halkını harekete geçirerek, yasal yollarla yapmak istiyorlar. kırım'ın daha resmi ve sorunsuz olanını istiyorlar. bunun için elmanın olgunlaşmasını bekliyorlar.

  bugün başlayan protestolar rusya'nın ilmek ilmek işlediği planlara ket vuruyor kısaca çünkü köklü değişiklikler olma durumu ortaya çıktı. rusya bu durumdan mutlu değil. belirsizlikler rusya gibi büyük devletleri rahatsız eder.

  rusya'nın koşullardan rahatsız olduğunu söylediğim için kazakistan'da bu olayları amerika birleşik devletleri'nin tertiplediği düşünülebilir, bu da doğru değil.

  bu olaylar bir yer tarafından çıkarılmadı. halk kendi isteğiyle, kendi hür iradesiyle sokağa çıktı ve hakkını arıyor.

  işte bu noktada hem rusya hem amerika birleşik devletleri yaşanan krize müdahale etmek isteyecektir. rusya'nın isteği kazakistan'da bir an önce olayların bitmesi, krizin sönümlenmesiyken amerika birleşik devletleri olayların daha da büyümesini kontrolden çıkmasını isteyecektir.

  orta asya'dan islamcı terör örgütlerine katılımın 5 bin teröristten fazla olduğu düşünülüyor. ebu bekir el-bağdadi yaşarken orta asya'da bir yapılanma kurulması için 150 milyon doların üstünde para ayırmıştı istihbarat raporlarına göre. türkiye, azerbaycan gibi ülkeler de dahil olmak üzere türk devletleri üstünde videolar hazırladılar. hatta türkiye'yle azerbaycan için yapılan videolar aynı gün aynı saatte dolaşıma sokulmuştu ışid tarafından.

  bu tip destabilize ortamlar ışid için bulunmaz nimettir. maalesef orta asya'da aşırı islamcılık yükselmekte, bu tip örgütlere katılımlar hızlanmaktadır. kazakistan'da başlayacak kriz, bu topraklar üstünde başlayacak terörist yapılanmalar bütün orta asya'yı da etkileyecektir.

  çok uzun süredir çin'i sarmak için büyük bir gayret gösteren amerika birleşik devletleri açısından urumçi'ye bu kadar yakın alanlarda başlayacak terör hareketleri değerlidir. rusya'nın güneyinde bu tip olayların olması da amerika birleşik devletleri tarafından olumlu karşılanır.

  terörizmin yayılması, köklerini atması zaman meselesidir. bu tip büyük krizlerde hız kazanırlar. şu an yaşanan olayları keyifle izleyen iki taraf var: amerika birleşik devletleri ve ışid sempatizanları.

  halk her ne kadar hakkını savunsa bile olaylar sönümlenemezse -aynı suriye'de olduğu gibi- bugünü çok arayacaktır.

  olaylar barışçıl şekilde çözümlenirse ışid'in çalışmaları devam eder, yavaş yavaş yayılmaya devam ederler. yok kontrolden çıkarsa rus müdahalesi gelecektir. bu müdahale direkt olmayacaktır elbette. rusya ya mevcut hükümeti destekleyerek protestoları bitirmek isteyecektir ya da mevcut yönetim için sürenin dolduğunu görüyorsa alternatifi bir an önce ülkenin başına geçirmeye çalışacaktır.

  rus ordusu henüz bu aşamalarda müdahalede bulunmayacaktır, olası bir askeri müdahale de çok kısıtlı olacaktır. uzun süreli bir adım atmayacaklardır.

  ışid 2 günde kurulmadı. ışid'in altın çağlarını yaşadığı dönemde yönetim kadrosunda olan çoğu insan cihatçı bile değildi. amerika birleşik devletleri ırak'ta yaptıklarıyla bu örgütü büyüttü. birçok ıraklı asker, intikam arayan normal vatandaş da ışid saflarında savaştı. rusya'nın girişeceği büyük çapta bir askeri operasyon (kuzeyi ilhak etmek için olsa bile) işleri daha da kızıştırır. insanlar karşılık verebilecek bir güç aramaya başlarlar. ondan sonra inancın veya ideolojinin önemi yoktur. kimisi gerçekten inancı sebebiyle kimisi intikam sebebiyle bir şeyler yapmaya başlar.

  rusya'nın suriye'de yaptıklarını ve islam coğrafyasında rusya'ya bakışı da düşünürsek rusya'nın kendi kendine düşman yaratması demektir bu. ayaklarına dolanır her şey. işin içinden çıkamazlar. rusya kriz yönetmeyi bilen ülke. direkt müdahalede bulunmayacak veya ilhak talebinde bulunmayacak kadar doğru adımlar atan bir ülke.

  özetle yaşanan olaylar rusya için tam bir kriz durumudur. kontrol sağlanamazsa işler bambaşka noktalara uzanabilir. rusya sanılanın aksine durumdan memnun değildir ve olayları sönümlendirip eski düzeni sürdürmek için her şeyi yapacaktır.
295 entry daha

hesabın var mı? giriş yap