şükela:  tümü | bugün
458 entry daha
 • bir haftadır neredeyse her öneriyi denemiş biri olarak bir şeyler yazmak artık farz oldu. yalnız konu sadece boğaz ağrısı olmayacak. domuz gribi ile bu iş kombo olarak geliyor.

  sinüsler doluyor, geniz akıntısı oluşuyor, iltihaplı akıntı boğazı mahvediyor... tam hepsini hallettim diyorsunuz bu sefer taa boğazınızın dibinde aft benzeri minik yaralar çıkıyor ve yine canınız yanıyor.

  bu yüzden ne yapacağız?
  sinüsleri boşaltma yöntemi ve boğaz ağrısına iyi gelen şeyler başlıklarından ortaya karışık yapacağız. neden? çünkü sinüsleri boşaltmadan, geniz akıntısını, geniz akıntısını durdurmadan da boğaz ağrısını geçirmenin bir yolu yok.

  zencefilli çay, zencefil bal vs. gibi öneriler yapılmış mesela. ben sonuca çabuk ulaşmak isteyen insanım. taze zencefili elma gibi soydum. çiğnedim çiğnedim, suyunu gargara yapıp yuttum, posasını tükürdüm. yarım saat sürmedi etkisi... (siz bunu yapmayın, ha tuz ruhu ile gargara yapmışsınız ha zencefil. satılması bile insanlık suçu sayılmalı...)

  votka karabiber yazılmış. yarım şişe votka karabiber içtim. biberden mi yoksa votkadan mı bilmiyorum kafayı bulmuşum. sabah kalktığımda ağrı daha da beter bi haldeydi. neden? çünkü burun tıkanmış, sabaha kadar ağız açık uyumuşum...

  şu ekşi şeyler entry'sinde sinus rinse kit'in sinüziti bitirmesine övgüler dizilmiş. kesinlikle katılıyorum, hatta bunu ilk üreten kişiye nobel tıp ödülü verilmemişse kesinlikle ayıp edilmiştir. ancak tek başına bir işe yaramıyor maalesef. o sinüslerdeki iltihapları (ki aynı yazı kategorilere ayırıp çok güzel anlatmış bu sümükleri ve iğrençlikte sınırları zorlamış) yumuşatmadan, sökülebilecek hale getirmeden çıkarıp atmak imkansız.

  ne oldu? yine başa döndük... sinüsleri boşaltamadık, akıntıyı durduramadık, ağrıyı gideremedik...

  neyse lafı çok uzattım sadede geliyorum:
  (yazı bitince gelen edit: sadede geliyorum deyip destan yazmak...)

  öncelikle 2 adet sinüs masajı yapacağız. "dr. alan mandell" abimizin bu tip çok videosu var. kesinlikle göz atın derim ancak bana 2 tanesi yeterli oldu. bu iki masajı yapıp sinüs kanallarımızı mümkün olduğunca açmış oluyoruz ki sonraki işlemlerde derinlemesine nüfuz edebilelim.

  1. masaj tekniği - 2. masaj tekniği

  iki masajı da üst üste uyguladıktan sonra hafiften akıntı başlayacak gidin lavaboda sümkürün gelin. başlamasa da çok dert etmeyin. şu aşamadan başlayacak olan akıntı yine genze doğru olacağı için iltihap yine boğazınızı ağrıtacaktır. az sonra onu da halledeceğiz.

  ikinci aşama: en kralından kekik yağı edineceksiniz. öyle çakmasını falan almayın. öz hakiki, %100 saf olacak. (bunu mobilyalarınıza falan dökmeyin, seyreltmeden cildinize temas ettirmeyin, gözünüze falan damlatmayın. böyle bir şey olursa hemen sabunlanın, durulanın) ben şunu aldım: görsel tabii şirket babamın olmadığı için markasını gizledim. kendi reklamlarını kendileri yapsın değil mi ama?

  kekik yağını 2 ayrı aşamada kullanacağız. ilk kullanımda bir bardağa biraz kaynar su koyacaksınız ve içerisine 3 damla kekik yağı damlatıp karıştıracak, kafanıza da havlu ile bariyer yapıp buharını içinize çekeceksiniz. gözleriniz kapalı olsun, bardağı da devirmeyin ki mobilyaların boyası sökülmesin.

  burundan derin bir nefes çekip tutacaksınız. yanacak biraz... sonra ağızdan vereceksiniz. daha sonra tam tersini yapacak ve ağızdan nefes alıp (öksürmenize sebep olur, tutun kendinizi) burundan vereceksiniz. bunu dayanabildiğiniz kadar yapın. muhtemelen 5 dakika sonra bırakacaksınız ama yapabilirseniz süreyi uzatın.

  kekik yağı ile işimiz şimdilik bitti. biraz sonra yine akıntı başlayacak. bu sefer hem burundan hem genizden. lavaboya gidin, sümkürün, öksürün atabildiğiniz kadarını atın.

  şimdi sinüs rinse kit'e geçiyoruz. distile su aratmayacağım size. daha önce kaynatıp soğuttuğunuz suya kitin içindeki tuzu atıp karıştırın. su diğer burun deliğinizden çıkarken burun deliklerinizi kapatıp çözeltinin biraz içeride kalmasını sağlayın. kitteki su bitene kadar buna devam edin ve kiti temizleyip kaldırın. sümkürün, aksırın tıksırın temizlenin.

  şu ana kadar yaptıklarımız sinüsleri yumuşattı, temizledi ve kurutmak için ilk adımı attı. ancak boğazımız ağrıyor ve en büyük derdimiz o. yaptıklarımız boğaz ağrınızın artmasını önleyen şeylerdi ancak şimdi tedaviye geliyoruz.

  küp şekeri alıyorsunuz (küp şekerin şeklinin küp olmaması) ve üzerine 3 damla kekik yağını damlatıyoruz. şekeri ağzımıza atıp bir güzel eritiyoruz. ağız bol bol tükürük salgılıyor bu sırada. bu tükürüğü yavaşça ve ağrıyan yerlere temas edecek şekilde yutuyoruz. sağlam yakacak ancak üzerine hemen bir şey içmeyin. bırakın yaksın... yakarken iyileştirsin... hatta yuttuktan sonra ağızdan derin derin nefes de alın ki ciğerleriniz de duacı olsun.

  (bu aşamayı kekik yağını suya katarak da yapabilirsiniz ancak etkisinin daha az olduğunu gözlemledim bu yüzden şekerle yapın derim.)

  anında alıyor ağrıyı ve iyileştirmeye başlıyor. ben ikinci günden sonra buhu yapmayı bıraktım. sabah akşam küp şeker ile kekik yağı alıp sinüs rinse kit kullanıyorum siz doluluk hissetmeye devam ediyorsanız buhu işine devam edebilirsiniz. sinüzit probleminiz varsa mevcut sorunu çözdükten sonra da 2-3 günde bir yapıp sinüslerin dolmasını önleyebilirsiniz.

  ekşi şeyler'deki yazıda bahsi geçen şeffaf, sarı, yeşil ve kanlı mukus türlerinin alayını gözlemledim bu işlemler sırasında, kendimden iğrendim... sinüzit sorunu olmayan insanım ancak (mideniz iyice kalksın) lavabo tıkandı üçüncü günden sonra... doğumdan bu yana ne biriktiyse temizledim galiba. kaynar suyu açık bıraktım da lavaboyu açtım... tek rakibim sümüklü böceklerdi...

  uyurken yutkunmayıp boğazı kurutunca hafif bir ağrı geri geliyor ancak sabah uyguladığınız kekik yağı onu da hallediyor. her geçen gün daha da iyiye gittiğiniz için 1-2 gün idare etmek sorun olmuyor.

  ilk günlerde hafif bir ağrı kesici alabilirsiniz. ben arveles ile hallediyordum gün ortasındaki problemleri.

  bir de kekik yağı notu bırakayım: anemi problemi olanlar ve hamileler ile küçük çocuklar kekik yağını kullanmamalıdır.

  ne domuz gribiyse sümük üzerine destan yazmama sebep oldu. sakın yakalanmayın bu lanet hastalığa... bu arada yazı bedava değildir. uygulayıp faydasını gördükten sonra bir hayır duanızı alırım.*
93 entry daha
hesabın var mı? giriş yap