şükela:  tümü | bugün
231 entry daha
 • filmin bütün çekimleri toplam 18 günde bitti.

  oyunculara karakterlerin içinde bulunduğu durumu daha iyi hissetmeleri ve seyirciye yansıtabilmeleri için banyodaki sahneler kronolojik sıraya göre çekildi.

  hastanedeki flashback sahnesinde hademe olarak gördüğümüz zep, john kramer için doktor gordon’a “çok ilginç biri” der. tam bu sırada kamera yatakta yatan john’ı gösterir ama kadraja yatağındaki tepside bulunan defterde girer. defterde ters ayı tuzağının çizimi görülür. defterde ters ayı tuzağının çizimi görülür.

  yönetmen james wan karakterlerin duygu durumlarını ve kişiliklerini seyirciye daha güçlü geçirmek için kamera hareketlerini de kullandı. şöyle ki; doktor gordon’ı daha kontrollü ve sabit kamera hareketleriyle gösterirken adam’ı kamerayı elde tutarak stabil olmayan hareketlerle gösterdi.

  filmin bütçesinin düşük olması nedeniyle arabalı kovalamaca sahnesi bir depoda ışıklar kapatılıp biraz sis eklenerek ve önden kayıt alırken arabalar sallanarak çekildi. yine aynı sebeple filmde hiç dış mekan çekimi yer almıyor.

  john kramer’a beyin tümörü verme fikri leigh whannell’ın aklına anksiyete ve baş ağrıları için kaldığı nöroloji bölümündeyken geliyor. sayısız testten sonra kötü haber beklemek onu kendi ölümü üzerine düşündürmüş. edindiği bu tecrübeyi de yalnızca birkaç yıl ömrü kalmış bir karakteri yaratmakta kullanmış.

  karanlık parlayan boya gibi görünen duvardaki “x” sembolü aslında boya değil x şeklindeki projektörün ışığıydı.

  amanda’nın karnını deştiği kişi filmin yapımcılarından oren koules’dı.

  leigh whannell’ın verdiği bir röportaja göre adam ve doktor gordon’ın aslında bir asansörde kilitli kalması planlanmış ancak daha sonra bu fikirden vazgeçilmiş. belki yeterince kullanışlı gelmemiştir.

  filmin senaryosu ilk olarak 2001 yılında filmin yönemeni james wan ve filmde adam rolüyle izlediğimiz leigh whannell’ın hollywood’a girme umudu olarak yazılmıştı. bu senaryoyla bir de kısa film çektiler ve evolution entertainment isimli yapım şirketinden hemen onay almayı da başardılar.

  filmin dvd’sinde yer alan röportajlarda james wan filmdeki korku sahnelerinin çoğunun diğer senarist leigh whannell ile çocukken gördükleri kabuslara dayandığını söylemişti.

  filmin yönetmeni james wan serinin bu ilk filmini çekerken bunun bir “işkence pornosu” olarak anılmasını istemiyordu. ancak kendisi serinin sonraki filmlerini de fazla müstehcen bulduğunu söylemişti. not olarak belirtmek isterim ki james wan sadece ilk filmi yönetti ve filmde adam rolüyle izlediğimiz leigh wannell ile senaryosunu yazdı. üçüncü filmde de yine aynı şekilde senaryoya katkıda bulundu ve serinin yedi filminde yapım yönetmeni olarak görev aldı.

  amanda rolüyle izlediğimiz shawnee smithrolü ilk başta reddetmişti ancak ikinciye teklif edildiğinde 2003’te çekilen kısa filmi izledikten sonra kabul etti. kendisi ayrıca yönetmen james wan’in bir zamanlar aşık olduğu kadınmış, rolü kabul edince james wan bu yüzden oldukça şaşırmış. ayrıca shawnee smith amanda’nın çekimlerini bir günde tamamlamış.

  kast yönetmeni amy lippens mark rolü için eski eşi paul gutrecht’i seçti. filmde cansız manken kullanılan tek ceset de yanarak öldüğü için mark’a ait bu arada. diğer bütün cesetler için gerçek oyuncular kullanıldı.

  eğer bu bilgileri video olarak izlemek ve beni desteklemek isterseniz kanalıma göz atabilirsiniz

  kaynak: imdb
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap