şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • daron acemoğlu ve james robinson tarafından yazılan why nations fail isimli kitapta; sonora kısmındaki sefalet, ispanya hakimiyeti döneminde başlayan ve devam eden, azınlığın üstünlüğünü hedefleyen antidemokratik uygulamalar ile; arizona kısmındaki refah ise, ingiltere hakimiyeti döneminde başlayan ve devam eden eşitlikçi ve demokratik uygulamalar ile ilişkilendirilir.

    kitaba bu örnekle başlanmasının sebebi, jared diamond tarafından yazılan ve ülkelerin refah ve gelişmişlikleri arasındaki farkları coğrafi etmenler üzerinden temellendiren guns germs and steel isimli kitaba karşıt görüş öne sürmektir.

    guns germs and steel, henüz okumadığım ve hakkında bolca eleştiri olmasına rağmen okuma listemde olan bir kitaptı fakat türkiye'nin son yirmi yılı, özellikle son birkaç ayını, bunca olan biteni düşündüğümde, bu kitap için kesinlikle zaman harcamamaya karar verdim. kitap mutlaka harika bilgiler içeriyordur ama kusura bakma jared, bu ülkenin özellikle son üç aydır kendi kendine ettiklerini, neler yaşandığını görsen sen bile daron ve james'in önünde diz çöküp tövbe isteyebilirdin.
hesabın var mı? giriş yap