şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • bir zamanlar gençliğin idealleri ve hayalleri vardı. 1969 yılında 68 gençliği içinden bir grup, eğer gerçekten istenirse hayallerin gerçekleşebileceğini göstermek için türkiye'nin en ucunda iran ve ırak sınırında bulunan hakkari'ye gittiler ve zap suyu üzerine bir köprü inşa ettiler. bu köprünün yapımı, türkiye'nin doğusu ve batısı arasındaki eşitsizlilerin sembolü haline gelen istanbul bozğaz köprüsü'ne karşı yaratıcı bir protesto eylemiydi. gençler, hakkari'de yaptıkları köprüye "devrimci gençlik köprüsü" adını verdiler. "halklar arasındaki dostluk anlamını taşıyan köprü, 1999 yılında kimliği bilinmeyen kişilerce havaya uçuruldu.

  "devrimci gençlik köprüsü", bu köprünün hikayesinden yola çıkarak, 68 ruhunu, direnme ve hayalleri gerçekleştirme gücünü, özgürlüğü anlatıyor. aynı topraklarda binlerce yıldır birarada yaşamanın getirdiği kadim birliğe dayanarak, geçmişe ve geleceğe dair bir efsaneyi anlatıyor.

  şeklinde bir tanıtıma sahip, şiddetle izlenmesi tavsiye edilen belgesel film.

  ayrıca

  devrimci gençlik köprüsü'ne dair;

  sanıldığı gibi yapımında deniz gezmiş rol oyna(ya)mamıştır; çünkü köprünün yapımı sırasında bursa'da cezaevindedir.

  köprü yapıldıktan sonra halk: "bu köprünün üstünden kuş geçse yıkılır" demiş, bunun üzerine ilk olarak köprüyü yapan gençlerin tümü bir arabayla köprünün üzerinden geçmişlerdir.

  hakkari halkına sorulduğunda bence olayı yeterince açık bir şekilde özetlemektedirler: "devlet yıllardır bu köprüyü yapmadı; ama gel gör ki komünist dedikleri yaptılar bu köprüyü" demişlerdir.
12 entry daha