şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • absürt edebiyat varoluşçu hissiyatla, insanlık halinin absürt/saçma durumlarını anlatmak için zamandan bağımsız hikaye anlatımı, gerçeküstücülük ve komedi kullanan bir edebiyat türüdür.

  genellikle amacı olmayan veya hayatları ile ilgili bir hayal kırıklığı yaşayan insanları, insanlık durumunun saçmalığını, kendisini aşan bir evren karşısında insanın yalnızlığını, varoluşun ve hayatın tekrarlayan/mekanikleşen doğasını konu alan romanları, kısa öyküleri, filmleri ve oyunları içerir.
  (bkz: sözlükte absürdizm akımı)
  sözlükte hayatın tekrarlayan ve mekanikleşen* doğası hakkında sık sık absürt başlıklar görmekteyiz. yani sözlükte de entry bazında yapılan bir edebiyat akımı:)
  (bkz: iş+ev+araba+eş+çocuk)
  (bkz: sıradan bir hayat yaşayıp geberip gitmek)
  (bkz: memur olup sıradan bir hayatla geberip gitmek)
  (bkz: evlenip sıradan bir hayatla geberip gitmek) vb. vs.

  bu akımın ana temalarına gelince;

  *mantıksız mantık: absürt hikayelerin bazı unsurları okuyucuya hemen anlam ifade etmeyebilir ve olaylar veya sahneler sıra dışı, gerçeküstü veya anlaşılmaz görünebilir.

  *varoluşsal kaygılar: absürt kurguda sıklıkla, ölümden sonraki yaşam, insan olmanın ne anlama geldiği veya ahlaki iyi ve kötünün karmaşıklığını anlatılır.

  *kara mizah: absürdizm genellikle tabu konuları hafife alır. şiddet, cinsellik veya ölüm temalarıyla okuyucuyu kasıtlı olarak kışkırtmayı amaçlar.

  *hiciv: toplum, hükümet ve şirketlerle alay eden hiciv veya komedi biçimindeki sosyal eleştiriyi görmek yaygındır.

  *nihilizm: absürt kurgudaki karakterler genellikle insan yaşamında bir amaç bulamazlar, din ve ahlakın anlamsızlığını tartışırlar.

  önemli absürt edebiyar eserleri:

  godot'yu beklerken*: godot adında bir kişinin gelmesini beklerken insan varoluşu hakkında varoluşçu sorular soran vladimir ve estragon adlı iki karakterin hikayesi. (ayrı bir enrtiyi hak ediyor bu eser) (bkz: #132533132)

  dönüşüm*: gregor samsa bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur.

  dava*: yargılanan, ancak hangi suçu işlediğini veya onu kimin suçladığını bilmeyen bir adamın hikayesi

  veba*: gizemli bir anlatıcının bakış açısından bir şehri kasıp kavuran veba ve sebep olduğu psikososyal olaylar.

  yabancı*: duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan ve işlediği cinayetten dolayı ölüm cezasına çarptırılan meursault adında bir adamın hikayesi.

  debe editi: absürdizmi insan varoluşunun tekrarlayan doğası üzerine çaresizce yapılmış bir yorum olarak algılarsak, kendi hayatımızdaki izdüşümlerini görmek eğlenceli, rutinimizdeki olayları böyle entel dantel sözlerle süsleyince -belki- katlanmak daha kolay olabilir:)mütemadiyen yapmakta olduğumuz; kalkarız, işe gideriz, eve geliriz, yatarız vs. ki bu katlanılmaz görünen ve tüm ademiyeti esareti altına alan döngü, absürdist hareketin uğraştığı bir tür varoluşsal krizdir.

hesabın var mı? giriş yap