şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
36155 entry daha
 • arabamıza zincir alırken nelere dikkat etmeliyiz;
  içinde bulunduğumuz karakış'ta arabımızda bulunması gereken en önemli şeylerden biri kar zinciridir. peki hangi tip araca nasıl kar zinciri almalıyız.
  kar zincirleri aracın ağırlığına ve kullanım alanına göre farklı özelliktedir. minibüs, kamyonet kamyon, tir ve iş makineleri için serme tip mahmuzlu ( buz kırıcılı) görsel
  tip zincirler kullanılırken 4 teker çekişli araçlar için 4×4 çelik lokmalı zincirler tercih edilir.görsel
  hafif ticari araçlar ve diğer tüm binek araçlar için kullanılan aparatlar kabaca şunlardır :
  - kar zinciri
  - kar çorabı
  - kar cırt kelepçesi.
  binek araçlar için kullanılan kar zincirleri genellikle dökme demirden yapılmış takmatik denilen çapraz lokma dizilimli zincirlerdir.
  görsel
  kar çorabı özellikle takması basit olduğu için tercih edilen bir kar aparatıdır. mantığı eskiden kullanılan lastiklerin önüne serilen çuvallar aynıdır. kumaşı karda kaymayan sert tekstil maddesidir karda etkili ve güvenilirdir. görsel
  kar cırt kelepçesi en kolay uygulanabilen aparattır. lastiğin cant aralığından geçirilerek takılır. sert plastikten ve parça zincirden oluşan modelleri vardır. lastik ölçüsü fark etmeden her araca takılabilir.
  görsel
  görsel
  kar zincirleri ve kar çorapları lastiklerin ebatlarına göre alınır lastik ebatları lastiğin üzerinde yazılıdır.görsel
  son olarak bilinmesi gereken en önemli şey bütün kar aparatları sadece karlı yolda kullanılır. karlı bölge bittikten sonra kuru asfaltta kullanılan aparatlar aracımıza ciddi zararlar verebilir.
  kar aparatları aracın çekici 2 tekerine takılır. yani aracınız önden çekişliyse ön iki lastiğe arkadan itişliyse arka iki lastiğe takılır. araç 4 çekerliyse fark etmez (ama yine genelde ön lastiklere takılır).
2937 entry daha
hesabın var mı? giriş yap