şükela:  tümü | bugün
63 entry daha
  • öncelikle söz konusu fotoğraflar antropolojik bir çalışmanın içinde yer alan ve sadece türklere (yörük, tahtacı yörük) değil, ermeni, çingene vs etnisiteye de ait fotoğraflardır. aman diyeyim türkçü brolar sakın ola oradaki ermeni, çingene vs fotolarından gönenç duymayın, neme lazım üstün ırkınıza halel gelir.

    çalışmaya gelirsek; batılı sömürgecilerin başarılarının bir çok nedeninden biri de sömürecekleri toplumu en doğru yöntem ve araçlarla sömürerek başarı sağlayabilmek için o toplumu iyi tanımak, analiz etmek noktasında bir çok farklı bilimsel disiplini kullanmalarıdır. bu disiplinlerden en işlevsel olanlarından biri antropolojidir. vaktinde son derece berbat amaçlarla üretilmiş olsalar da bu türden çalışmaların en önemli hayrı ise bizim gibi kendisine hiç bir zaman bilimsel ve nesnel olarak bakmamış, bakamamış toplumlara öyle ya da böyle bir ayna tutmaları, bir kaynak sunmalarıdır.

    anadolu halklarının tarihi inanılmaz zengin, çeşitli ve görkemlidir. ne yazık ki geçen yüzyıldan bu yüzyıla da sirayet eden iki kimliğin (türk- kürt), aşırı gürültülü çatışması içinde sesi yiten bu görkemli çeşitliliğin muazzam özellikleri ancak bu türden kaynaklarda karşımıza çıkınca bir anlık ilgimizi çekiyor.

    bu fotoğraflar ilginizi çektiyse,; kalenderi dervişleri, cavlaklar, haydariler vs gibi ortodoks sünni islam dışı topluluklar da belki ilginizi çeker o zaman. çeksin, asıl hikayeler orada zaten gençler.
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap