şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • soğuk savaşın son savaşçısı.

  "beyaz balina aydın, ilk kez 25 ocak 1992'de, gerze'nin gürzüvet (yenikent) mevkii açıklarında avlanmakta olan bir balıkçı tarafından görülmüş ve sonra diğer balıkçılarca beslenerek takip ettirilip gerze limanına getirilmiş bir beyaz balinadır. adını, balıkçı barınağının şişman ve zeka özürlü bir siması olan aydın topal'a benzetilmesiyle almıştır.

  sonraki günlerde, aydın'ın aslında ukrayna'nın sivastopol şehrindeki bir araştırma enstitüsünden kaçtığı anlaşılmıştır. rus büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, bering boğazı'ndan rusya bilimler akademisi'nin sivastopol'de bulunan ve hayvan evrimi ve morfolojisiyle ilgili olan bir enstitüsüne 19 eylül 1991'de getirilmiş olan aydın, bu enstitünün yoğun bir yağmur ve sel nedeniyle tahrip olan dolfinaryum havuzundan kaçmıştır. ingiliz kaynakları ise bu hayvanın mayın taşıyıcısı olarak yetiştirildiği bir askeri tesisten kaçtığını belirtmişlerdir.

  sinop su ürünleri yüksek okulu'ndan bir ekip tarafından ölçümleri yapılan 4,5 metre uzunluğundaki aydın, o dönemde yalnız gerzeliler'in sevgilisi olmakla kalmamış, tüm türkiye'de ve giderek dünyada yankı uyandırmış ve çeşitli ülkelerden bilim insanlarıyla yeşil barış örgütü üyelerinin gerze'ye uğramasına neden olmuştur. bir süre sonra da bu durum, rus ve ukrayna makamlarının hayvanı geri istemesiyle ingiliz makamlarının buna karşı çıkmasından kaynaklanan çekişmelere sahne olmuştur. sonuçtaysa, ukrayna makamları ilgili uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde aydın'ı geri istemiş ve 27 mart 1992'den itibaren kıyılara uğraya uğraya gerze'den giresun'a kadar gelen aydın'ı, 6 nisan 1992'de, giresun'un espiye ilçesi açıklarına gelen bir gemiyle götürmüşledir. yeşil barış üyelerinin de karşı koymaya çalıştığı bu eylem, özellikle yerel halkta üzüntü ve kızgınlığa yol açmıştır.

  daha sonra, 14 nisan 1993'te tekrar kaçan aydın, 18 temmuz 1993'te yine gerze'ye uğramış ve büyük sevinç yaratmıştır. ancak, aynı gece ortadan kaybolan aydın, bir daha hiç görülmemiştir."

  *
9 entry daha