şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • kısaltma ile takma ad (alias) arasındaki farkı bilmeyenlerin, söz konusu partinin kısa adı olarak kullanılmasına karşı çıktıkları iki doğru kullanımdan biri. diğeri, a. k. p. ya da akp'dir.

  kısaltmada kurallar vardır, yok değildir. harfler, kısaltılacak ismin açık halinde bulundukları sırayla, yanyana dizilir, aralarına isteğe bağlı olarak nokta konulur (parti isimlerinde genel kullanım konulmamasıdır). birden çok kelimeden oluşan bir isim kısaltılıyorsa, bazı kelimeler tek harfe indirgenip, diğerleri bütün olarak kullanılabilir, kısaltmanın kolay söylenmesine ekstra bir getirisi yoksa, bağlaçlar atılır.

  bunun için genel kural, kısaltılmış kelimeler geri açılıp, bütün olarak kullanılanın yanına konulduğunda kısaltılan ismin geri çıkmasıdır. mevcut takılar "kı... içimden öyle geldi, böylesi hoş oldu" diye gelişigüzel atılamaz.

  tafkap, the artist formely known as prince için kimsenin itiraz edemeyeceği süper bir kısaltmadır. prince rogers nelson isimli zatın, isminin sadece prince kısmını kullanması gayet legaldir. benzer şekilde, kays el mecnun için, kısaca kem ya da kays denilmesi gayet uygundur.

  ama: adalet ve kalkınma partisi isminden, "ben bunu kısalttım, <ak parti> diye dilbilgisi ve genel temayüllere aykırı yeni bir alias ürettim, sen de bunu sike sike kullanacaksın" diye insanları zorlamak, kendini bilmezliğin ta kendisidir. "benim adım müzeyyen, ama sen bana canım de" gibi birşeydir.

  siz kimsiniz ki, bütün temayülleri bir yana atıp, kendi kendinize gelin güvey olup, uygun gördüğünüz takma ismi kullanmamı ısrarla talep ediyorsunuz, anlamadım ki?
9 entry daha