şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
36411 entry daha
 • az once denk geldigim bir metinden ceviridir:

  en olumcul yiyeceklere bir ornek;
  kutup ayisi cigeri *

  aslında kutup yırtıcılarının çoğunun karaciğerini buna dahil edebiliriz, ama kutup ayısı besin zincirinin neredeyse en tepesinde oldugundan dolayi bu iri dostumuzun karacigeri daha cok dikkat cekiyor.

  ve bunun nedeni karacigerinin zehirli olması veya bizi olumcul bir hastaliga yakalatmasi değil, aslinda sebebi daha masum.

  kuzey kutbu besin zincirindeki en tehditkar yırtıcılarından biri olan kutup ayisi, düzenli olarak yosunlar tarafından üretilen tonlarca besin toplar. kutup ayilarinin topladigi besin miktarıni kabaca soyle hesaplayabiliriz. bir karides günde 10 birim yosun yesin ve bir morina baligi 10 adet karides yesin ve bir fok da 10 adet morina baligi yesin. simdi bir kutup ayisinin bir fok yediginde birikecek yosun miktarini bir dusunun.

  yosun, a vitamini için oldukça iyi bir besin kaynağıdır. ancak bir kutup ayısı'nda bulunan a vitamini, evrimsel olarak asla sindirilemeyecek kadar fazla duzeyde karaciğerlerinde depolanir.

  insanlarda a vitaminin fazlasi kemik erimesine neden olmakta ve karaciğerde depolanması nedeniyle bu organda hasara neden olmaktadir.

  bu kadar cok a vitaminini sindirecek bir karaciğere de sahip olmadığımıza göre, söz konusu kutup ayısı karaciğerinden sadece küçük bir parça isirdigimizda icinde biriken a vitamini, 52 yetişkini aşırı dozdan aninda öldürmek için yeterlidir.
2680 entry daha
hesabın var mı? giriş yap