şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
36476 entry daha
 • kış olimpiyatları mekanları genellikle yılda ortalama 300 inç veya daha fazla kar yağışı alan yerlerde olmuştur.

  ancak, bazı aşırı anormal hava koşulları dışında, pekin kış olimpiyatları için kar olaylarını çevreleyen dağlar kahverengi ve yeşil tonlarında olacak ve neredeyse kardan yoksun olacak. bölge tipik olarak her kış ayında sadece birkaç santim kar yağışı alır. bu, temelde sporcuların yarışacakları karın tamamının insan yapımı olacağı anlamına gelir.

  yapay kar ve doğal karın ikisi de donmuş su olsa da, çoğu kayakçı ve snowboardcu, ikisinin çok farklı olduğunu hemen anlayabilir.

  olimpik sporcuların karları için karışık ihtiyaçları olsa da, eğlence amaçlı kayakçıların büyük çoğunluğu için doğal kar çok daha iyidir. hava dolu kristaller sayesinde kayak veya snowboard yapmak çok daha yumuşak ve daha keyiflidir.

  bilim adamları on yıllardır talep üzerine daha doğal kar oluşturmaya çalışıyorlar. insanların “gerçek kar" yapmaya çalıştıkları ilk yol, doğal bulutları gümüş iyodür ile tohumlamaktı. amaç, bulutlardaki nemin düşen kar kristallerine dönüşmesini kolaylaştırmaktı. wegener-bergeron-findeisen süreci olarak adlandırılan bu süreç daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilseydi, teorik olarak kar yağışı oranı artardı.

  uygulamada, tohumlamanın etkinliğini kanıtlamak tarihsel olarak zor olmuştur. bununla birlikte, büyük, titizlikle yerleştirilmiş atmosferik araç setlerini kullanan son çalışmalar, - uygun koşullara sahip fırtınaların bir kısmı için - gümüş iyodürlü bulutların tohumlanmasının gerçekten de toplam kar yağışı miktarında mütevazı artışlar sağladığını göstermiştir .

  ilk etapta fırtına bulutlarının tohumlanmasını gerektirmeyen başka bir seçenek de, kabarık doğal kar kristalleri üretebilen kar yapma makineleri yaratmaktır. bilim adamları yıllardır laboratuvarlarda kar taneleri yetiştiriyorlar, ancak süreç hassas ve tipik olarak araştırmacılar bir seferde sadece birkaç tane kar tanesi üretiyor.
  buz kristalleri tipik olarak yavaş büyüdüğü için, araştırmacılar için süreci, kayak için yeterli miktarda kar yetiştirmek için gereken birçok büyüklük derecesine göre büyütmek zor oldu.

  peki yapay kar nasıl yapılır?

  geleneksel kar yapımında, küçük sıvı damlacıkları havaya üflemek için yüksek basınçlı su, basınçlı hava ve özel nozullar kullanılır ve bunlar daha sonra yere düştükçe donar. ancak kar yapmak, havanın yeterince soğuk olduğundan emin olmak kadar basit değildir.

  saf su, yaklaşık -40 f (-40 c) soğuyana kadar donmaz. bilinen 32 f (0 c) sıcaklıkta donmasına izin veren yalnızca suda mikroskobik asılı parçacıkların varlığıdır.
  buz çekirdekleri olarak bilinen bu parçacıklar, buz kristallerinin oluşmasına yardımcı olmak için bir tür iskele görevi görür.

  bu parçacıklar olmadan su buza dönüşmek için mücadele eder. farklı parçacıklar, spesifik moleküler konfigürasyonlarına bağlı olarak donma sıcaklıklarını yükseltebilir veya düşürebilir.

  en iyi buz çekirdeklerinden ikisi, gümüş iyodür ve pseudomonas syringae bakterisi tarafından üretilen bir proteindir.
  çoğu kar yapma sistemi , küçük damlacıkların çoğunun yere çarpmadan önce donmasını sağlamak için suya bakteriyel proteinin ticari bir formunu ekler.
  2022 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan kuru, çorak dağlar tam olarak bir kayak destinasyonu değil. ancak kar yapma bilimi sayesinde, sporcular buzlu olsa bile, rekabet edebilecekleri güvenilir koşulara sahip olacaklar. ve spor hayranları, kayak ve snowboard etkinliklerinde yarışan cesur ruhların sergilediği yüksek hızlı gösterinin keyfini çıkarmalarını sağlayan teknoloji için minnettar olabilir.
  kaynak
3729 entry daha
hesabın var mı? giriş yap