şükela:  tümü | bugün
1250 entry daha
  • polonya devletinin ukrayna'nın işgaline bu denli karşı çıkmasının elbette ki stratejik yönden askeri, siyasi, ekonomik motivasyonları var. bu yadsınamaz bir gerçek. fakat polonya halkının savaştan kaçan ukraynalılara tam manasıyla kucak açmaları bütünüyle kültürel bir mesele. bunu suriyeli-afganlı sığınmacılarla kıyaslamak kadar saçma bir şey olamaz.

    polonya kültürünün ukrayna toprakları ile sıkı sıkıya bir bağı var. tarihteki en büyük liderlerinden birisi olan jan iii sobieski, hani şu kara mustafa paşa'nın avusturya'da kabusu olan polonyalı komutan var ya, işte o bile lviv doğumludur... bunun dışında polonya kültüründe önemli bir konuma sahip olan pek çok yazar, şair, ressam, müzisyen bugünkü ukrayna şehirlerinde doğup büyümüş ve halen faaliyet halinde olan ukrayna okullarında eğitim görmüşlerdir.

    mesela stanislaw lem, wojciech kilar, zbigniew herbert, leopold staff ve daha nicesi... yani polonyalılar ukraynalılarla çok derin kültürel bağlara sahipler. uzak akrabalık ilişkilerinden filan zaten bahsetmiyorum ki halihazırda polonya 2014'ten bu yana sülalesinde polonyalı olan her ukraynalıya uzun süreli oturma izni dağıtıyordu. kültürel yönden çok kolay şekilde entegre olabiliyorlar. genç ukraynalıların polonya'da açtıkları mekanlara, dükkanlara, şirketlere girdiğinizde oranın ukraynalılar tarafından işletildiğini anlamanız mümkün değildir. ayrıca çok hızlı şekilde lehçe öğreniyorlar. iyi eğitimli ve çalışkandırlar.
131 entry daha

hesabın var mı? giriş yap