şükela:  tümü | bugün
1258 entry daha
 • neden tamamı erkek olan 10 ülke geçip gelen pakistanlıları almıyor da tamamı kadın ve çocuk olan ukraynalıları kabul ediyor diye eleştirilen ülke.

  kimse kusura bakmasın ama ukrayna ile polonya zaten çok çok benzer ülke ve kültürler. dilleri de neredeyse aynı.

  bakın http://www.elinguistics.net/compare_languages.aspx adresinde dillerin ne kadar benzer olduğunu ölçebiliyorsunuz. mesela türkçe ile azeri benzerliğini (0 en yakın 100 en uzak) 3,2; türkmence ile 9,6.

  portekizce ile ispanyolca'da bu skor 19,4. çoğu portekizli ispanyolcayı eğitim görmeden bile anlar az çok. 20'lere kadar çok benzer dil diyebiliriz.

  lehçe ve ukraynaca karşılaştırmasında ise bu skor 8,5. yani nasıl ki türkiye'ye çalışmaya gelen türkmenler 1 ayda full türkçe konuşabiliyorsa ukraynalılar da çok çok kısa sürede dili öğrenebilirler.

  ayrıca bizim türkmen ya da azerilerle vs. doğru düzgün kültürel bağımız bile yok. fakat ukrayna - polonya arasında bu bağ çok daha fazla.

  yani biz nasıl azerilere 1 millet 2 devlet diyorsak polonya ve ukrayna arasındaki ilişki de ondan çok da farklı değil, hatta bence daha bile yakın. azerbeycan'da bir olay olsa nasıl kucağımızı açacaksak onlar da açacak. sorun bizim sorgusuz sualsiz herkesi ülkemize kabul etmemiz.
124 entry daha

hesabın var mı? giriş yap