şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
 • avusturya'da olduğu gibi bağımsız ve tarafsız bir almanya'nın oluşturulmasına muhalefet eden sovyetlerin ortaya çıkardığı bir problemdir.
  malum almanya ingiliz,fransız,amerikan ve sovyet olarak 4 bölgeye ayrılmış, sovyet tarafında kalan berlin'e de özel bir statü verilmişti.ilk plan tüm bölgelerin _berlin de dahil_ birleştirilip bağımsız ve tarafsız bir almanya oluşturulması yönündeydi.gel gör ki doğu tarafından çıkmak istemeyen stalin ve müttefiklerin uzlaşmaz tutumu birleşince karşılıklı restleşmeler başladı ve sonunda doğuda demokratik alman cumhuriyeti ilan edilmiş oldu.fakat yeni alman cumhuriyeti sınırları içindeki berlin'in müttefiklere ait kesimi bir çıban başıydı.
  sovyetler müttefiklerin erzak ve lojistikten mahrum kalıp şehrin batısını boşaltmaları için berlin'i ablukaya aldı.ama birleşik devletler hava kuvvetlerinin havadan batı berlin'e lojistik erzak ve malzeme yardımı yapmasıyla plan başarısız oldu.
  1952'de kesin sınırlar çizildi, berlin'in batı kesimi müttefik işgali altında ne federal almanya'ya ne doğu almanya'ya bağlı özel bir statüye kavuşmuş oldu.
  1961'e gelindiğinde müttefik kesimle hiç bir ilgisi olmadan,''sadece doğulu sivillerin batıya _daha iyi bir yaşama_ geçişlerini engellemek için ddr sınıra dikenli tel çekti, bir kaç gün sonra da berlin duvarını ördü.

  bonus:1952'de çizilmiş sınıra 1961'de yapılmış bir duvarın ne emperyalizmle ne de kurtarılmış bölgeyle ilgisi vardır.demokratik alman cumhuriyeti'nin kendi tasarrufudur.
105 entry daha

hesabın var mı? giriş yap