şükela:  tümü | bugün
28 entry daha
 • ''günberi'' etkisi nedeninden ötürü, dünyanın güney yarım küresinde kalan kısmında yarattığı heyecan kuzey yarım küredeki den bir tık sönüktü.

  50 km çapında bir devdi...

  çok ama çok uzun yörünge periyotlu bir devdi... 250 küsur yıllık bir kuyruklu yıldız! bu inanılmaz...

  1997 yılında dünyanın kuzey yarım küresinde kalan, bir çok yerinden net şekilde çıplak gözle görülebiliyordu.

  elinize biranızı alıp, gecenin 3 de sahilde bir banka oturup , şu güzelliği görsel

  görsel

  görsel
  [görsel

  görsel

  görsel
  görsel
  görsel
  izleyebiliyordunuz!

  hale bopp kuyruklu yıldızı aslında insanlığa çok şey kazandırdı.

  ilk kazanım , yıllarca usa tarafından yeterli bütçe verilmeyen '' nasa'' bu kuyruklu yıldızın , 1997 yılında ''7 ay'' insanların tepesinde durması neticesinde, sonunda istediği bütçeleri almış, mars misyonu dahil birçok projenin hayata geçmesine vesile olmuştur.

  bu kuyruklu yıldız dünyaya gelene kadar ,usa yönetimi soğuk savaş döneminde rusya ile olan '' gövde gösterisi'' için uzaya önem veren bir devletti. usa gövde gösterisini aya çıkarak kazandı. devamında ise uzay harcamalarını bıçak gibi kesti . çünkü artık
  '' gövde gösterisi'' kazanılmıştı!

  ama ! bu kuyruklu yıldız her şeyi değiştirdi! çünkü bu kuyruklu yıldızı '' amatör'' gözlemciler keşfetmişti... bu durum nasa ve bütçesinin sorgulanmasına sebep verse de, usa yönetimi için bütçe arttırımının asıl itici gücü , kuyruklu yıldızın 7 ay insanların üzerinde durmasının verdiği korkutuculuk oldu!

  o dönem, hollywood da bu kuyruklu yıldızdan epey etkilendi desem abartmış olmam. yine bu yıldızın bizlere hediyelerinden biri '' https://www.imdb.com/title/tt0120591/'' filmi. izlemediyseniz mutlaka izleyin. bu film tam bir başyapıt.

  son olarak....... aklıma takılan çılgın ''soru'' ile noktalıyorum yazımı sevgili dostlarım..

  bu tür yıldızlar eliptik yörüngeli yıldızlardır. yani sistemde mutlak tam turları binlerce yılı bulabilen yıldızlar.. bu yıldızın tahmini mutlak sistem dönüşü ortalama 4000 yıl. bir başka dev mcnaught 'nin tamı tamına, tam mutlak dönüşü 95000 yıl!

  soru basit.. tam mutlak dönüşü 100000( yüz bin) yıldan fazla olan kuyruklu yıldızlardan haberimiz olmadığı için , şuan bize doğru gelmekte olan devasa kuyruklu yıldız yada asteroid olup olmadığından asla emin olamayacağız . şuan ulaşılan teknoloji ne yazık ki 100000 yılda dönüş yapan bir kuyruklu yıldızı görmesi imkansız... orion nebulası sonrası uzay '' gözlemlenemiyor'' ...

  bir gün gelecek , insanoğlu kendi ile yaptığı kavgaların , savaşların, egoların , hırsların ne kadar boş ve '' boşa harcanan zaman ve güç'' olduğunu anlayacak maalesef..

  kim bilir... belkide bir gün '' toplu bir varoluş savaşı'' tüm insanlığı bir daha ülke, din , ırk fark etmeksizin ayırmamacasına birleştirir...
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap