şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • sodyum benzoat içeren c vitaminli içecekler fayda yerine zarar getirebilir.

  hazır içeceklerde koruyuculuk için yaygın olarak kullanılan sodyum benzoat, içeceğe eklenen askorbik asit (c vitamini) ile birleştiğinde karsinojen bir madde olan benzen oluşumuna yol açar. bunu 30 yıldır gayet iyi biliyoruz. bunun sağlığı ne kadar etkilediğiyle ilgili araştırmalar ve daha güvenli içecekler hazırlanması için çalışmalar yapılıyor yıllardır.

  maalesef türkiye'de meyveli maden suyu veya vitamin içeceği gibi içeceklerde hâlâ bu iki kimyasalın birlikte kullanıldığını görüyoruz.

  vücudun gereksindiği c vitaminini böyle yapay içeceklerden yerine doğal ve sağlıklı beslenerek almak, yeterli gelmezse veya mümkün olmazsa bu iş için üretilen besin takviyelerinden kullanmak daha makul geliyor bana.

  edit: haklı olarak kaynak isteyenler oldu. ücretsiz erişimin mümkün olmadığı akademik makeleler yerine, amerikan ilaç ve gıda idaresinin konu hakkında halkı aydınlatan güncel bir bilgi notunu paylaşmak istiyorum: https://www.fda.gov/…oft-drinks-and-other-beverages

  özetle piyasadaki sodyum benzoat içeren içeceklerin bir kısmını analiz etmişler. 200 kadar içeceğin 10 tanesinde yasal sınırın üstünde benzen tespit etmişler. yasal sınırın üstünde benzen saptanan içecekler de meyveli soda, vitaminli su tarzı içecekler. bu şirketlerle irtibat kurarak içeceklerin formüllerini ve saklama koşullarını benzen oluşumunu en aza indirecek şekilde tasarlamasını sağlamışlar ve yapılan analizlerde bu içeceklerdeki benzenin yasal sınırın altına indiğini belirlemişler.

  ancak burada bir de şerh düşelim: amerika'nın genelinde 5 ppb olan yasal sınırın, avrupa birliği'nde sadece 1 ppb olduğunu belirtmek gerek. yani amerika'nın "yasal sınırın altında benzen içeriyor, sorun yok" dediği içeceklerin önemli bir kısmı, avrupa birliğinin sağlık, güvenlik ve kalite standartlarına uymuyor.
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap