şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • rus televizyonu kanal 1'in haber editörü.

  çalıştığı kanalın haber bülteninde savaşa hayır pankartı açıp bunu canlı yayında gösteren, ilerleyen senelerde 2022 rusya ukrayna savaşı'na dair en akılda kalacağı kesin olan eylemlerden birine imza atmış cesur ve mesleğine saygılı bir gazetecidir.

  canlı yayında "savaşı durdurun" diye bağıran ovsyannikova'nın tuttuğu pankartın alt tarafında ise "size yalan söylüyorlar. propagandaya inanmayın. ruslar savaşa karşı." ifadeleri yer almaktaydı.

  ayrıca, söz konusu eylemi gerçekleştirmeden evvel kaydedilmiş bir videoda "kanal 1'de çalıştığım ve kremlin propagandası yaptığım için utanç duyuyorum" demecini veren ovsyannikova, "2014'te her şey başladığında sessiz kaldık ve sonrasında kremlin propagandası yaptık. bundan utanç duyuyorum. muhalif lider navalny zehirlendiğinde haber yapmadık, bundan utanç duyuyorum." diyerek sözlerini sürdürdü.

  annesinin ukraynalı ve babasının da rus olduğunu söyleyen ovsyannikova, "bu çılgınlık sadece bir kişinin eseri. korkmayın, biz zekiyiz. çıkın sokaklara! hepimizi birden tutuklayamazlar. bu çılgınlığı ve savaşı durdurmak bizim elimizde, durmayın!" ifadeleriyle savaşa karşı duruşunu büyük bir cesaretle tüm dünyaya haykırmayı başarmış oldu.

  göz altına alındığı haberleri gelen ovsyannikova, şimdiden gündeme damga vurmuş gibi görünüyor.

  edit: kendi iddiasına göre 14 saat aralıksız sorgulandıktan ve 30 saate yakın kimseye haber vermesine izin verilmemesinin ardından kanaldaki eylemi için değil, öncesinde kaydettiği video kaydı için para cezasına çarptırılmış ve ardından serbest bırakılmıştır.
33 entry daha
hesabın var mı? giriş yap