aynı isimde "süt (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
82 entry daha
 • tibet in genclik pinari'nda "beslenme duzeni" isimli bolumde aciklamalar yapan doktorlara gore yetiskinlerin icmemesi gereken sey! "sut ve sut urunleri tuketmekten kacinin, ama eger bunlari yemek zorundaysaniz, diger herhangi bir yiyecekle bagdastirmayin. yalnizca kucuk cocuklar yeterli miktarlarda sutu sindiren rennin enzimine sahiptir./.. yetiskinlerde amilaz enzimlerinin yoklugu sutu sindirilemez yapiyor, bu yuzden bir cok alerjik tepki olusuyor./.. uzgunum, ama sut endustrisinin yuksek butceli reklam kampanyalarinin sizleri inandirmaya calistiklarinin tersine sut bedeninize iyi gelmez."

  peki neden doguda insanlar yetiskinlikte sut icmezlerken batida surekli sut icme telkinlerinden basimiz donuyor? kalsiyum ihtiyacimizi sadece sut mu karsilar? 100 gramında 118 mg kalsiyum bulunan inek sutunun bir kac besinin 100 grami ile karsilasitirlmasi:
  badem (254 mg), brokoli (130 mg), kıvırcık lahana (187 mg) yine marul, dereotu ve rokada da sutten daha fazla kalsiyum bulunuyormus.

  prof. dr. ahmet aydin uht sutten kesinlikle uzak durulmasini soyluyor. "çünkü kalsiyumun emilebilmesi için fosforla belli bir oranı tutturması gerekiyor. maalesef sütte bire bir gibi oran vardır ve kalsiyum, fosfor iyi emilmez. iyi emilmediği zaman da kana geçmez. en çok süt tüketen ülke abd´dir, yılda kişi başına 130 litre süt tüketimi vardır. ve en çok da kemik kırıkları ve kemik erimesi burada görülür. meksikalı ve siyahlar fazla süt tüketmezler, bunlarda kemik kırıkları son derece derece azdır"

  hakan arabacioglu nun cevirdigi bir makalede ilginc bilgiler var: "bugün süt, içindeki doğal enzimleri yok eden ve nâzik proteinleri değiştiren pastörizasyonun her yerde uygulanması yüzünden, sindirilemez hâle gelmiştir. çiğ süt, sütün sindirimini sağlayan laktaz ve lipaz aktif enzimlerine sahiptir. canlılığını yitirmiş laktazı ve diğer aktif enzimleri içeren pastörize süt, yetişkin mideler tarafından gerektiği gibi sindirilemez. biberonla beslenen bebeklerin yaşadığı karın ağrısı, pişik, solunum rahatsızlıkları, gaz ve diğer rahatsızlıkların da gösterdiği gibi çocuklar bile bu konuda sıkıntı çeker. enzimlerin eksikliğinin ve hayâtî proteinlerin değişmesinin, sütteki kalsiyumu ve mineral elementleri erittiği de kuşku götürmez."

  konuyla ilgili pek cok arastirma mevcut, bir kac link de burada:
  http://www.birgun.net/…89&year=2007&month=03&day=01

  http://www.cember.net/forums/showarticle/986842

  http://www.haber7.com/…utu-icmek-daha-tehlikeli.php
  (not: bu linkteki haber altinda yorum yazan bir guzide turk beni gulmekten yerlere yatirdi, soyle yazmis "pastörize daha yararlı olsaydı, allah, sütü memeden pastörize çıkartırdı" - bu kadar ciddiyetten sonra gulme molasi vermek icin herhalde!!)

  http://www.kadinlarkulubu.com/…mi-t47325/index.html

  http://www.vejetaryen.net/…ut_herkes_icin_midir.asp

  son arastirmalar, aciklamalar, bulgular ve yorumlar boyle. afiyet olsun.
404 entry daha