şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • yağlı güreşte, pehlivanların müsabaka öncesi yaptığı kültür-fizik hareketi. ancak bu hareketler öyle boş hareketler değildir, her birinin bir manası vardır...

    cazgırın duasını bitirip, “hep birlikte şu aslanlara diyelim maşallah” demesiyle, pehlivanlar ellerini kispetlerine çarpıp ilerlerken aynı esnada gözleri sağ baştaki pehlivandadır. ondan işaret gelince üç adım geri, daha sonra üç adım ileri yürürler ve sağ dizi üzerine çökerler.

    burada üç adım geri gitmek, "hak, adalet, aşk karşısında boynumuz kıldan ince"; üç adım ileri gitmek de, "hedefimiz, şehitlik, hakkın rızası, insanların duası" manasındadır.

    daha sonra da sağ elini toprağa dokundurduktan sonra üç defa, dizine, dudaklarına ve başına götürürler. bu, “ey pehlivan, gücün ve ustalığınla mağrur olma... topraktan geldin, yine toprak olacaksın..." demektir.

    daha sonra iki rakip pehlivan karşı karşıya gelip ellerini rakibinin paçasına götürür, sonra elini alnına değdirir... bu da "sen usta bir pehlivansın, sana saygım büyük" manasındadır.
10 entry daha