2480 entry daha
 • banliyö kelimesinin kökeni oldukça ilginç bir hikayeye sahiptir dostlar.

  öncelikle ;

  wendy bouchard ve bernard fripiat isimli büyük larousse yazarlarımız l'almanach des amoureux isimli eserlerinde bunun ban ve lieue kelimelerinden geldiğini bize söyler. sanırım şimdi birşeyler canlanmaya başlar.

  ban -> banlamak

  lieu-> yer

  yani banlanmış yer diye özellikle gaming dünyasına biraz vakıf sözüm ona b1 anglophone dostlarımız atlayabilir ama biz işi geleneksel biçimde anlatalım

  banna’dan gelir ilk kökeni ve germen dilinde komutan anlamında kullanılmıştır. oysaki franklar ban kelimesini uyulması gereken kural, yasa olarak kullanmışlardı. z kuşağı hap bilgiyi parçaladığım için benden nefret etmesin.

  bu anlam her iki dilde de ortaçağ boyunca huzuruna çıkılan akil kişi, bürokrat, kuralları koyan soylu gibi tanımları bize verir.

  lieue ise latince leuca kelimesinden gelir. lieutenant yani teğmen diye çevirdiğimiz şahıs ise yer tutan (tabiki de böyle çevirmiyoruz) belirli bir yerden sorumlu olan kişi.

  tenir - tutmak
  tenant tutan yani şu gerund denilen dil bilgisi

  neyse efendim aslında latinceye bu anlamı kazandıran demeyelim de oturtan galyalılar olmuştur ve belirli bir uzaklıkta bir otorite altında yaşayan topluluk anlamında kullanmaya başlamışlardır.

  burada önemli olan orta çağ döneminde devlet otoritesinin henüz belirgin olmadığı bir coğrafya olan avrupa’da, bugün kent dediğimiz veya eski yunanlıların polis dediği yapıya benzer bir noktaya işaret eden banliyö kelimesi olmuştur. ancak bunlar önce büyük şehirlere kaynak sağlayan uzak minik şehirler olmuştur jean robertadlı profesör abimize göre

  ancak banliyöler hiçbir zaman şehir olmamıştır. şehirlerin buyruğu altına girip banliyö olarak kalmışlardır.

  ban yargı, yasak

  lieu ise yer demek. kısaca bir şehrin yargı ve kural alanına dahil olmayı başarmış gayrı resmi şehirler de diyebiliriz
1378 entry daha
hesabın var mı? giriş yap