şükela:  tümü | bugün
  • 1978 dünya kupasının ve genel dünya kupaları tarihinin unutulmaz maclarından birisidir. bu macla ilgili insanlar seneler sonra iki farklı yönde acıklamalar yaptı ama hic bir acıklama bu macın üzerindeki bulutları kaldırmaya yetmedi.

    askerin ülkede 1976'da yönetime el koymasından iki sene sonra düzenlenen dünya kupasında arjantin, ilk grupları ( burada mini bir parantez acalım; 1978 dünya kupasında 4 grupta 16 takım mücadele etti. ilk grupta ilk ikiye girenler sonrasında olu$turulan final grubunda oynamaya hak kazandı. gruplarında birinci olanlar direk olarak final macına cıktılar.. arjantin de hollanda'yı yenip $ampiyon oldu. titanic battı yani.. ) italya'ya yenilmesine ragmen 2. olarak gecip final icin b grubunda oynamaya hak kazandı. b grubunda arjantin'in iki kom$usu brezilya ve peru ile polonya vardı. grubun zayıf halkaları belliydi. finale cıkanı brezilya - arjantin macı belirleyecek zannediliyordu. zannedilen olmadı. brezilya ve arjantin 0-0 berabere kaldı. i$te bu peru macı bu beraberlik sonrasında hayati bir öneme sahip oldu. brezilya ve arjantin polonya'dan +2 averaj saglamı$tı. peru'yu grubun ilk macında 3-0 yenen brezilya'nın bir avantajı vardı. cunki peru kalecisi ramon quiroga 78 dünya kupasının en iyi oynayanlarından birisiydi.

    grubun son macı rosario kentinde oynandı. arjantin'e 4 fark galibiyet gerekiyordu. peru'nun atak ba$ladıgı macta arjantin ilk yarıyı 2-0, macı da 6-0 galip bitirip finale cıktı. bu macla beraber ortalık karı$tı. golleri yiyen peru kalecisi ramon quiroga'nın arjantin'li, hadi onu siktir et macın oynandıgı yer rosario'lu oldugu ortaya cıktı. bir süre sonra arjantin yönetiminin mac öncesi peru'ya silah ve tarım yardımı yaptıgı iddia edildi. brezilya hükümeti delikanlı bir karar ile arjantin ile bütün ili$kilerini dondurdu. neticede hic bir $ey olmadı. 25 haziran gecesi el monumental'de arjantin hollanda'yı yenip tarihinde ilk kez dünya $ampiyonu oldu. buna en cok generaller sevindi. biraz da macı evinde televizyondan izleyen diego armando maradona..
6 entry daha