şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • istanbul'un fethinden çok daha önce 13 sayısı "isa ve 12 havari" yüzünden uğursuz sayılırdı. tabii katolik inancının büyük bir bölümü kendinden önceki dinlerden izler taşıdığı için bu sayının daha önce de uğursuz sayıldığını görmek mümkün. mesela hamurabi kanunlarında da 13üncü madde yoktur ve bu kanunlar isa'dan önce 1760 yılında yazılmıştır.

    13 sayısı hemen hemen her toplumca uğursuz sayılır. iskandinav ve mısır mitolojilerinde de 13'ün uğursuz olduğu görülür. aslında 13 uğursuzdur; çünkü asal sayıdır. 12 sayısı bire, ikiye, üçe, dörde, altıya ve haliyle on ikiye bölünürken özellikle paranın olmadığı dönemlerde 13 parçalık bir malı pay etmek her zaman sorunlara ve kanlı kavgalara yol açmıştır. tabii 13'e gelinceye kadar beş asal sayı daha vardır hatta bunların içinde 3 ve 7 uğurlu olarak kabul edilir ve kafa karıştırır. belki de altıncı asal sayı olması bu uğursuzluğun nedenidir. çünkü 6 şeytanın sayısıdır.(bkz: 666)
    peki 13 neyin sayısıdır? elbette ki kadının. çünkü kadın 28 günde bir adet görür. yani yılda 13 kez. menstruasyon'un da bir çok toplumda uğursuz kabul edildiğini düşünürsek 13'ün makus kaderinin nerden geldiğini görmüş oluruz. bu doğrultuda 13 sayısını uğursuz kabul etmek son derece seksist bir yaklaşımdır.
10 entry daha