şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • (bkz: cafer sadık)

    caferiler öğle ile ikindi ve akşam ile yatsı namazlarını birleştirerek* günde üç kere namaz kılarlar, ancak kıldıkları namaz beş vakittir. bu uygulama cemaat ile yapılır, tek başına namaz kılanların yine sünnilerde olduğu gibi beş vakit namazı beş kerede kılmaları esastır. namazda secde ederken alnın geleceği yere taş veya topraktan imal edilmiş bir cisim konulur. bunun sebebi hz. muhammed ve çevresindekilerin namazı hep taş, toprak, hasır, odun gibi giysi olamayacak nesneler üzerinde kıldığından; halı, kilim gibi nesneler üzerinde secde edilmesinin yanlış olduğu yönündeki görüşleridir. sünnilerin cahil kesimi bunu "caferiler puta tapıyor" diye algılayıp yorumlarlar.

    caferilerin esasında sünni mezheplerle pek çok ortak yönü vardır. ancak imamlık (din önderliği), sahabeler hakkındaki görüşler, muta nikahı gibi konularda sünnilikten oldukça farklı yorumlar ortaya konmuş durumdadır.

    caferilik iran, ırak, bahreyn ve azerbaycan'daki baskın islam mezhebi olup, türkiye'de kars, ardahan, ığdır civarında az miktarda caferi yaşamaktadır. tüm türkiye'deki caferi camilerinin sayısı 300 civarındadır. caferi kaynaklar ayrıca caferilerin nüfusunun 3 milyona kadar çıktığını öne sürmekteler. bunun dışında pakistan, suudi arabistan, kuveyt, afganistan, lübnan ve suriye'de de önemli miktarda caferi nüfus vardır.

    caferi inancına göre hak mezhep caferiliktir. ehli sünnet mezhepleri ile şiilikten zeydilik de müslüman kabul edilir.
9 entry daha