şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
9912 entry daha
  • gürcistan ve azerbaycana olası rus saldırısına karşı ücretsiz silah göndereceği söyleniyor. önümüzdeki günlerde bu daha çok netleşir. rusya'yı bir çok cepheden yıpratıp, faal bir ülke konumundan çıkartıp çin'e dehşet saçma plânı işliyor gibi. rusya'nın bitmesi en çok türkiye'nin işine yararki abd'nin bu kaosa türkiye'yi çekmeyeceğini hiç de sanmıyorum.

    silah yardımı yaparak zincirinden kopmuş azılı rusya bu iki devletin silahları kabul ettiğini görürse mal gibi izlemeyeceği aşikâr. azerbaycan'a rusya'nın girmesi türkiye'nin hassas noktasına dokunacaktır orası bir gerçek tabi ancak bu gerçekleşir ve o dönemde türkiye'nin başında olacak hükümetin tutumunun kim olursa olsun seyirci kalıp bizene oradan diyeceğini düşünmüyorum. teoride yapılan operasyonel savaş planlarının sahada tutmadığını ukrayna savaşında görmüş olduk lâkin gürcistan ve azerbaycanın kuşatılması bile darmadağın olmasına yeter. türkiye'ye gelir isek bu bölgelerin rusya'nın eline geçmesi türkiye için hiç ama hiç iyi olmaz. hali hazırda rusya iran ittifakı türkiye'nin güneydoğusundan türkiye'yi kapana sıkıştırmış vaziyette, birde doğudan tamamen aynı şekilde kuşatılmış bir türkiye görürsek savaşın buraya gelmesi kaçınılmaz olur.

    bu politika ile abd bir taşla onlarca kuş vurmuş olur. nitekim gürcistan ve kırım olayında bir şey yapmış olsalarda işe yaramadı.
440 entry daha
hesabın var mı? giriş yap