şükela:  tümü | bugün
 • tam hali "isveçlilerin çocuklarıyla oynamaya misafirliğe gelen çocuklara akşam yemeği vaktinde bir tabak yemek vermemeleri" şeklinde olması gelen başlık. birkaç gün önce twitter'da viral olan bir tweette reddit'ten alınan bir screenshot bulunuyor ve şöyle diyor: (silinirse diye görsel)

  soru: birinin evinde kültürlerinden ve/veya dinlerinden dolayı yapmak zorunda kaldığınız en tuhaf şey neydi?
  cevap: isveçli bir arkadaşımın evine gittiğini hatırlıyorum. odasında oynarken annesi bağırarak yemeğin hazır olduğunu söyledi. ve olaya bakın: arkadaşım onlar yemek yerken bana odasında beklememi söyledi...

  tweetin altı isveç, finlandiya ve danimarka gibi ülkelerde yaşamış veya oralı olan insanların benzer hikayeleriyle dolu. en korkunçlarından bazıları:

  --- spoiler ---
  "ben büyürken de aynı şekilde yapardık. ingiltere'ye gelene dek bunun aşırı normal olduğunu düşünüyordum ama onlar dehşete düştüler. arkadaşlarımdan birinin fazla parası yoktu o yüzden biz yemeği bitirdikten sonra arta kalan bir şeyler varsa onun yemesine izin verirdik." ("arkadaşım" dediği insana sokak köpeği gibi yemek artığı veriyormuş. allah razı olsun aq.)

  "danimarkalı kocam her zaman yeteri kadar yemek pişirmediği konusunda endişelidir, o yüzden kimseyi önceden planlamadığı sürece yemeğe davet etmez." (iki gram daha az yese ve biraz spontane yaşamayı öğrense ölmez bence danimarkalı kocan. bunlar tencereyle yemek pişirmiyor mu ya?)

  "amerika'ya göçmen olarak gelen isveçli ebeveynlerim asla arkadaşlarımın yemeğe kalmasına izin vermezlerdi. hatta atıştırmalık bir şey isterlerse evlerine gitmelerini söylerlerdi. ama ben arkadaşlarımın evinde hep yemek yerdim."

  "haha ben isveçliyim ve bunu onaylayabilirim. 90larda büyürken pek çok arkadaşımın odasında aile yemeklerinin bitmesini beklediğimi hatırlıyorum."

  "isveçli biri: ...başkasının çocuğunu beslemeyi oldukça tuhaf buluyorum.
  x: neden tuhaf olsun ki?
  isveçli: çocuğuna kendin göz kulak olmalısın ve bunu başkalarından beklememelisin. (bak hele bak, bir tabak sıcak yemek üzerinden girdiği triplere gel.)

  --- spoiler ---

  şimdi ben kesinlikle "batılılar!! ahlaksız dejenereler!!" kafasında biri değilim. (öğk) aksine biz ne zaman ki canım atamın önderliğinde batının ilmini kılığını medeniyetini örnek almaya başlamışız, işte o zaman "kul" konumundan çıkıp modern ve daha iyi şartlara sahip bir topluma dönüşmeye başlamışız. (hoş geldiğimiz noktada... neyse)

  bizim kültürümüzün herkesin her şeyine karışma ve herkesin her şey hakkında yorum yapması huylarından hiç hazzetmem, kişisel alan nur nimet gibi bir şeydir bizim için. ama yani misafirliğe gelen çocuğa bir tabak yemek ikram etmeyi çok gören bir kültüre de okkalı bir siktir çekerim. yemek dediğin paylaşımdır, misafirperverliktir, hoşgörüdür. ve ne demişler o meşhur lafta, "bir çocuğu büyütmek için bir köy gerekir." nordik ülkelerdeki insanların bireyci bir kültüre sahip olduğunu biliyordum ama sosyopatlığa varan derecede bencil ve asosyal olduklarını bu tweet sayesinde öğrendim... dehşetengiz.

  edit büdüt: biri "batı demeyelim de kuzey avrupa diyelim." yazmış, doğrudur. ben şemsiye terim olarak batı demiştim ama twitter'da pek çok italyan, ispanyol, ukraynalı vs. de bu tutumu ayıplamış. demek ki gerçekten nordik insanlara özgü bir tutum.

  bu durumu "normal" bulan ve yaygınlaşmasını temenni edenlere tek sözüm: biraz özsaygı ve kişilik size çok iyi gelecek. <3 inanın artık sırf avrupalılar bir şey diyor diye sorgusuz sualsiz hemfikir olmak zorunda değiliz, 2000ler geride kaldı. bye.
601 entry daha
hesabın var mı? giriş yap