şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • esasen haklı bir sorudur. cevabı için atmosferin katmanlarını anlamak gerekir
  görsel

  en alt katman olan meteoroloji olaylarının gözlemlendiği troposferde hava yükseldikçe soğur bu durum tropopoz * bölgesine kadar devam eder. troposfere gelene kadar güneşin yüksek enerjili ışımaları zaten diğer atmosfer katmanlarında absorbe edildiğinden yukarı çıktıkça soğur çünkü yukarıda hava miktarı azdır dolayısıyla ışınların enerjisini emip ısınacak molekül adedi de az olduğundan hava soğur. halbuki yerdeki zemin çok daha fazla ısı soğurur. ayrıca aşağıda nem daha çoktur o da ısıyı tutar. ayrıca dünya'nın iç çekirdeği de sıcak olduğundan magmadan yüzeye ısı transferi olur.
  (bkz: troposfer)
  (bkz: tropopoz)

  stratosferdeyse yükseldikçe hava sıcaklığı artar. sebebi yüksek enerjili ultraviyole ışınlardır. bu ışınları hepinizin bildiği ozon tabakası soğurur. bu artış mezosfer ile stratosferin arasındaki sınır kabul edilen stratopoza kadar devam eder

  (bkz: ozon tabakası) (bkz: stratosfer) (bkz: stratopoz) (bkz: #134108719)

  bir üstteki katman mezosferde ise hava yükseldikçe soğur. hatta baya soğur. -100 dereceler görülür. atmosferin en soğuk katmanı burasıdır ve soğuma mezopoza * kadar devam eder.

  daha üstte egzosfer ve termosfer diye iki katman bulunur. burada güneşten gelen yüksek enerjili alfa ve beta partikülleri absorbe edilir. bunlar çok kolay soğurulan şeyler olduğu için alt katmanlara gelemez. bu nedenle buralara iyonosfer de denir.
  görsel

  dolayısıyla sıcaklık tekrardan yükselir. hem de çok yükselir. termosfer'deki sıcaklıklar termopoz'da sıcaklıklar güneş fırtınalarına bağlı olarak 2000 dereceyi bile bulabilir. termopozdan egzosfere doğru daha da yukarı gittikçe madde yoğunluğu çok azaldığından sıcaklık önemsiz gelir. sonrası da uzay boşluğu zaten.
  görsel

  (bkz: termosfer)
  (bkz: egzosfer)
  (bkz: iyonosfer)
  (bkz: termopoz)

  eyyorlamam bu kadar
26 entry daha
hesabın var mı? giriş yap