şükela:  tümü | bugün
112 entry daha
 • homeros'un odysseia'sının modern uyarlaması olarak kısaca tanımlanabilecek coen biraderler'in 2000 yılında çıkan filmi.

  --- spoiler ---

  odysseia da o brother, where are thou da müzlere yakarışla başlar.

  ulysses everett, pete ve delmar hapisten kaçarlar; odysseus, kalipso ve türlü yaratıklardan kaçar.

  ulysses de odysseus da yalnız değildir. ulysses'in delmar ve pete'i vardır. odysseus'un da adamları vardır.

  george clooney'in oynadığı ulysses karakterinin ismi odysseus'un latincesidir.

  ulysses ve ekibi hapisten kaçtıktan sonra demiryolunda karşılaştıkları kör kahin ulysses'e aradığı hazineye ulaşamayacağını söyler; odysseia'da teiresias da kör bir kahindir ve odysseus'a evine dönmesinin uzun yıllar süreceğini söyler.

  odysseus'un adamları helios'un sığırlarını öldürür bunun sonucunda zeus'un yıldırımlarıyla ölürler. azılı hırsız bebek yüzlü george nelson da ineklerden nefret ettiğini söyleyip inek sürüsüne ateş eder. filmin sonlarında onu elektrikli sandalyeyle gerçekleşeceğini söylediği ve neşeyle, "parmak uçlarımdan yıldırımlar çıkacak" diye bağırdığı idamına doğru yürürken görürüz bu esnada ardındaki öfkeli kalabalık inek katili diye bağırır.

  ulysses ve arkadaşları nehirde çamaşır yıkayan kadınlar tarafından adeta büyülenirler buna benzer biçimde sirenler de söyledikleri şarkılarla odysseus'un adamlarını büyülerler.

  big dan tek gözlüdür. cyclops da tek gözlüdür.

  homeros'un kör bir ozan olduğu rivayet edilir. bu sebeple kör radyocu adamın homeros olduğu da söylenebilir.

  odysseus'un oğlu; ulysses'in kızları babalarının öldüğünü düşünüyorlardır.

  odysseus'un eşinin talipleri; ulysses'in eşinin talibi vardır.

  odysseus'un oğlu babasına bu taliplerden bahseder. ulysses'in de kızları annelerine olan talipten bahseder.

  --- spoiler ---

  ülkemizde bilinen adıyla neredesin be biraderi yaşım küçükken odysseia'dan haberim dahi yokken izlediğimde bana epey keyif vermiş, eğlendirmiş bir filmdi. nispeten yakın bir zamanda tekrar izlediğimde filmin odysseia ile olan bu ilişkisini öğrendim. aslında bu tarz şu şunu sembolize ediyor gibi yorumlarla film izlemek hoşlandığım bir şey değildir ancak merak edip biraz araştırınca bulduğum şeylerin de bir kısmını yazmak istedim.
  film bu yazdığım benzerlikleri kurmadan da izleyene epey keyif verebilir fakat malum ortamlardaki o berbat altyazı ile de bu ne kadar kolay olur bilmiyorum.

  edit: debe için teşekkürler.
  altyazının kötü olduğunu düşündüğümden ötürü birkaç yıl evvel kendim çevirmiştim ama herhangi bir yere yüklememiştim. kısmet bugüneymiş.
  altyazı bağlantısı
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap