şükela:  tümü | bugün
1244 entry daha
 • kırşehir'e yerleşmemle yeni öğrendiğim ve türk demokrasinin kara bir sayfasını oluşturan veya bir adnan menderes garabeti olarak da bilinen kırşehir'in ilçe yapılması. türkiye'nin tarihine utanç çivileriyle çakılmış bir kaç olaydan birisidir.

  resmi kaynaklara göre hikaye şu şekilde: demokrat parti içinde küçük siyasi çatışmalar bulunuyordu celal bayar ile osman bölükbaşııyla olan bu gerilime, bir de ihbar olayı eklenince durum daha da karıştı. demokrat partinin genel başkanı celal bayar, bölükbaşı ve fuat arna’nın, inönü’ye suikast yapacaklarını millet partili bir vekilden duymuş, bunu da ihbar etmişti, bundan dolayıda her ikisi tutuklanmıştı. ardından osman bölükbaşı ve arkadaşları demokrat partiden ayrılmış ve 10 şubat 1954 tarihinde cumhuriyetçi millet partisini kurmuşlardı.

  aynı yıl türkiye'de genel seçimler yapılacaktır. o zamanki seçim yasasına göre bir ilde en çok oyu alan parti o ilin bütün milletvekillerini alıyordu. 9 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerde ağır bir üstünlük gösteren demokrat parti 503 vekil çıkarırken, diğer partilerden chp 31 vekil ve osman bölükbaşı'nın kurduğu cumhuriyetçi millet partisi ise 5 vekil çıkarmıştır.12

  bu zafer sonucunda demokrat parti oyların yüzde 58.42’sini almasına rağmen menderes şu sözleri söylemişti `demek ki, bu memlekette demokratlaştıramadığımız yüzde 35’lik bir kitle var.`anlayacağınız üzere menderes muhalefeti susturmaya karar vermişti ve bunun için en zayıf rakibi olan osman bölükbaşın'a oklarını çevirmişti.

  bunun üzerine seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen celal bayar arkadaşlarına dönerek kırşehir’i ilçe yapacağızdedi. partideki bazı sesler şaka yapıyorsunuz herhalde dese de. bayar ciddiyetini gösteren bir tavırla çok ciddi söylüyorum. göreceksiniz sözlerini sarf etti.

  seçimden 28 gün sonra dönemin içişleri bakanı namık gedik anadolu ajansı’na nevşehir’in il yapılacağını ve kırşehir’in de nevşehir'in ilçesi olacağını açıkladı. hızlı bir şekilde gerekli yasa tasarısı hazırlandı ve komisyona gönderildi.

  komisyonda birinci madde reddedilmesine rağmen 25 milletvekili ile tasarı kabul edildi. daha sonrasında kabul edilen tasarı hemen meclise sunuldu, 31 temmuz’da meclis’te görüşülmeye başlanan yasa hararetli konuşmaların ardından oylamada 39’a karşı 285 oyla kırşehir’in ilçe olması kabul edildi. bunun üzerine bölükbaşı dönüp menderes’e şöyle dedi: `ben konuşurken başbakan çok gülüyor. temenni ederim ki bu hal aydın’ın başına gelmez.`sözlerini söyledi.

  1954 yılında ilçe olan kırşehir, aradan geçen 3 yıl sonunda gerek inönü'nün baskısı gerekse diğer muhaliflerin baskısıyla ve yeni seçimlere girmenin verdiği etki ile menderes hükumeti tarafından 1 temmuz 1957'de yeniden il yapılmıştır.
  kaynak:1

  bonus: şimdide halkın anlattığı hikayelere bir bakalım. bir kaç kişile konuştuğumda iki hikaye ağır basmaktadır.

  hikayelerden ilki şu şekildedir; menderes miting için kırşehir'e gelmiştir ve miting alanı zınga zıng doludur. menderes konuşmasına başladığı sırada bölükbaşı alan gelerek muhalif konuşmalar yapmış ve miting alanındaki insanların hepsini safına çekerek alandan alıp götürmüştür. bunun üzerine mendenres miting alanında tek başına kalmış ve duruma çok kızmıştır.

  ikinci hikayede ise menderes kırşehir'e geldiğinde halktan bazıları menderesin arabasına tenekeler bağlamışlar. o dönemde kırşehir'de eşeklerin kuyruğuna teneke bağlandığından menderese eşek benzetmesi yapılmış bunu üzerine menderes kızıp kırşehir'i ilçe yapmıştır.
605 entry daha
hesabın var mı? giriş yap