şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
199 entry daha
 • giriş seviyesinde yenileme hızı 60 hz. civarında bir smart tv alacaksanız eğer, bakmanız gereken ilk maddelerden biri kesinlikle response time (hareketli sahnelerdeki tepki süresi) olmalı.

  şimdi ben şubat 2022'de 11.000 tl'ye annem-babam için samsung 55au8000 model tv'yi aldım. televizyon giriş seviyesi için gayet güzel hoş ama bir nokta özellikle dikkatimi çekti. aksiyon filmlerinde veya ani hareketin olduğu sahnelerde, hareketin görüntüsü bulanıklaşıyor (blurry). canlı futbol maçı açıyorum, top akıcı bir şekilde akmıyor. basketbolda gene idare eder. işin ilginci arkadaşımın 2 yıl önce aldığı samsung giriş seviyesi ru7100 'ün tepki süresi bizimkinden çok daha iyi. ondayken bol bol futbol maçı izlediğim için net hatırlıyorum çünkü. hatta tv incelemelerini başarılı bulduğum rtings sitesinde arkadaşın samsung tv'si hakkında genel izlenim bölümünde, "oldukça iyi tepki süresi" gibi bir ibare yer alıyor. böyle iş mi olur samsung, model upgrade oluyor ama belki de en önemli özelliklerden birini geriye götürüyorsunuz.

  bakın ratings.com'da benim aldığım tv için aynen şu cümleyi kullanmışlar:
  "slow response time that makes motion look blurry."
  "hareketin bulanık görünmesine sebep olan yavaş tepki süresi."

  -----

  ara edit (çok önemli): yazar arkadaşımız biilal12 de aynı dertten muzdaripmiş zamanında ama çözümü aktardı bana: "ayarlar, görüntü, uzman ayarları, görüntü netliği ayarları kısmına gelin ve onu kapalı yapın."

  denedim ve işe yaradı! youtube'tan aksiyon filmi trailer'ları açtım bir kaç tane. ani/hareketli sahnelerdeki o bulanıklaşma (motion blur olayı) gerçekten gitti. futbol topunda çok az bir flu'luk devam ediyor ama olsun epey bir farketti. demek ki tv'nin destek olarak verdiği o yazılımı/ayarı off yapmak gerekiyormuş. değerli katkısı için biilal12'ye sonsuz teşekkürler.

  -----

  eksi olarak bir de dikkat edin şöyle bir ibare yer alıyor. şimdi önemli gördüğüm 2. bir maddeye geçiyoruz.
  "lacks a local dimming feature."
  "bölgesel karartma özelliğinden yoksundur"

  şimdi nedir bu local dimming (bölgesel karartma)? şu entriden birebir alıntılıyorum:

  "tv'de local dimming özelliği olmasına dikkat edin mesela bu fonksiyon giriş seviyesi üstü tv'lerde var nedir bu? yerel aydınlatma. bu özelliğin olduğu tv'lerde 50 farklı aydınlatma noktası oluyor bu o anda ekranda çıkan renklere göre kendini revize ediyor. beşiktaş sahaya çıktı arkada saha tam yeşil, forma tam siyah gözükmeli bu özellik olmazsa forma parlama yapabilir. fenerbahçe çıktı formada sarı ile lacivert ayrı ayrı o renklere göre ışık verecek ama arkada soyunma odasının siyah duvarı tam siyah gözükecek. bu özellik giriş seviyesi üstü tv'lerde 50 nokta üst segmentlerde yüzlerce oluyor. dolayısıyla size çok daha kaliteli bir görüntü çıkıyor. mesela karanlık bir sahnede altyazı evin içine nur inmiş gibi ışık doldurmaz bu özellik sayesinde."

  dolayısıyla ileride kendime bir smart tv aldığımda yukarıdaki bu 2 madde aklımda olacak. muhtemelen, oled tv'ler piksel/ekran yanması riski barındırdığı ve çok pahalı olduğu için kaliteli bir qled tv alırım gibi görünüyor. 120 hz, local dimming özellikli, va panelli bir samsung yakın duruyor şimdilik.

  edit: sözlük yazarı nevhil sağolsun, bir kaç öneride bulundu.
  ilk önerisi samsung qn90a. diğer önerisi, qled ile oled'in birleştirilmiş hali: samsung s95b oled

  "sony a90j var. onlar da güzel. fiyatları daha yüksek ama. samsung türkiye pazarı'na sağlam yatırım yapıyor, fazla ürün getirtiyor, ondan fiyatları biraz daha uygun. sony o kadar fazla ürün getirmiyor türkiye'ye, dolayısıyla ürün az fiyat fazla. ama ikisi de 2021'in amiral televizyonları. aralarında ahım şahım bir fark yok. ben de rtings.com'dan inceleyip almıştım samsung qn90a'yı. rtings inceleme konusunda baya başarılı" der kendisi. katkıları için yazar arkadaşımıza teşekkürler.

  sözlük yazarı gezgin samuray'dan ise aşağıdaki gibi bir mesaj geldi. değerli bilgiler için kendisine teşekkür ederim.
  "eğer en kaliteli görüntüyü arıyorsanız, dediğiniz bütün özelliklere ve fazlasına sahip hem de 120hz videoyu destekleyen lg oled c2 serisini öneririm. önceki yıllarda çıkan c1, cx ve c9 arasında da fark yok denecek kadar az olduğundan onlar da tercih edilebilir. ben de çok araştırmıştım zamanında rtings sitesini sürekli okuyarak, şu an çıktığından beri c9 serisi tv'yi kullanıyorum bu sayede."

  "doğrudur, oled ekranlarda burn-in riski vardır ancak normal kullanımda modern tv'lerde burn-in riski yok denecek kadar azdır. tv sürekli her kapama sonrası piksel temizleme yapar ve ayrıyetten burn-in önleyici ekstra ayarları da mevcuttur. rtings sitesinde yaklaşık 5 yıldır devam eden süper bir burn-in testi var, okumanızı öneririm. https://www.rtings.com/…real-life-oled-burn-in-test "
409 entry daha
hesabın var mı? giriş yap