şükela:  tümü | bugün
47 entry daha
 • lamerlik, kendisine herhangi bir şekilde "hacker"'lik ithamı yapan grup ve kişilere verilen genel sıfattır.hack işinin ve dolayısıyla bunun için gereken ileri düzey bilişim uzmanliği ve programlama yeteneğinin kendisi yerine, getiri ve götürüleri ile ugraşır, gösteriş yapma çabasina girer, web'de forum açip ya da irc kanallarında toplanarak grup oluşturduktan sonra kötü niyetli bilgisayar programcıları tarafından yazılmış hazır exploit ve worm'ları kullanarak web sitelerine saldırır ve kullanıcı accountlarını ele geçirmeye calişirlar.elde ettikleri accountları kullanarak kişisel bilgisayarlara,mail hesaplarına yada zayıf serverlara internet üzerinden girerek zarar vermeye calışırlar.aralarında dos attack olarak bilinen denial of services saldirisini kullanip bazi web hostinglerine ait serverlara erişimi güçleştirmeye ya da ağir zarar vermeye calışanlarıda mevcuttur.

  lamerlerin başkaları tarafından yapılan zararlı yazlımları kullanabilip zarar verebilenlerine script kiddie, bunu bile beceremeyenlere ise gene lamer adı verilir.genellikle saldırganlık güdüleri öğrenme isteklerine baskındır.bu yüzden işin işleyiş ve teorik bölümü ile ugraşmaktan hoşlanmazlar yada ugraşsalar bile yeterli yetenekleri olmadiği için bir şey anlamazlar.

  ayrıca, terminolojide zavallı, basit, özenti manasına gelen sözcük. farklı lehçelerde lamah, lame türünde söylenişleri vardır. fransızca bir kelime olan lamer, sıklıkla grup çatışmalarında internet ağında lanse edilmektedir.

  örnek olarak ele alınacak olunursa; tr.wikipedia.org platformunun fikir anlayışını benimsememiş ve değiştirdiği içerikleri, bu işten anlamayan arkadaşlarına sistemi hack ettiğini öne sürebilecek, hackerlar tarafından sıfatına uygun iş yapan insan topluluğu.

  lamerler'in genel özelliklerini sıralayacak olursak şunlardan bahsedebiliriz;

  * genellikle konuşurlar(çoğunluğu hacker olduğunu iddia eder), fakat icraate geçemezler...
  * low level diller ve sistem programlama bilgileri yoktur.
  * en iyi bildikleri şey html ve web scripting dilleri'dir. ("index" hazırlamak ya da web programlamak için)
  * başkaları tarafından yazılan kodları kullanırlar.
  * çoğunluğu ergenlik çağındaki liseli gençler ve ergin lise mezunlarından oluşur.
  * gereksiz tartışmalar içine girerler,çok bilmiş gibi de görünmelerine rağmen aslında bilmedikleri konular üzerine yorum yaparlar.
  * grup kuranları web forumlarında *** hack team şeklinde tamamlanan yada benzeri adlarla faaliyet sürdürür.

  kullandıkları saldırı yöntemleri;

  * trojan kullanarak kişisel bilgisayarların kontrolünü ele geçirme
  * mail ya da başka kişisel accountların hack edilmesi
  * hazır exploitler kullanilarak web server hack
  * dos saldırısı
  * xss sql injection ya da cross site scripting tarzi web programlama hatalarini kullanarak yapılan saldırılar
  * sahte fax çekip e-mail atarak dns hacking
  * brute force attack , wordlist, john the ripper gibi yöntem ve yazılımları kullanarak web serverların ftp accountlarını hacklerler.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/lamer
12 entry daha