şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
  • endüstri devrimi sırasında 4-5 köyün bir araya gelip oluşturduğu ufak bir şehirdir, kasabadır. otobüsler elektriği yukardaki tellerden alır. oynar iki çubuk ile, spin de atsa çalışmaya devam eder elektrik aldığından. bunun benzeri 3 kasaba ile kardeşlerdir, biri wüppertal'dır. aralarının iyi olmadığını iddia edenler vardır. ismini unuttuğum bir unesco tarafından kültür mirası olarak korunan tahta iskelet arasında topraktan yapılmış, dışının o yörede çıkan taşların dilim dilim kesilerek pul pul kaplandığı o evler varya, gözünüzde canladı, onlardan bolca görülebilir. köln'e 10 kilometre, düsseldorf'a s31 (yanlış hatırlamıyorsam) treni ile 20 dakka olan kasaba. araba gerektirir ama çok huzurlu bir yerdir.

    ps: zamanında madenlerle ve çeliği ile ünlenmiş, hala da o konuda ünlü olan şehirdir. dünyada ismi marka olmuş tek şehir denir halkı tarafından. sokak isimlerinin bir çoğunda madencilerin ve ocakların adı yazılıdır.

    ps 2: çeliği o kadar iyi denir ama anlamadığım bir şey var ki, amerikada 10 dolara satılan 200 dolara getirtilen bir çakının, 220 dolara alıcı bulabildiği kasabadır aynı zamanda.
29 entry daha