şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • american kennel club'a göre bu koku köpeğinizin kürkü içerisinde yaşayan maya ve bakteri gibi organizmalardır. bu organizmalar, köpeğinizin kürkü üzerinde yaşarken bir takım uçucu organik bileşikler şeklinde mikro dışkı bırakırlar. köpeğiniz ıslandığında üzerindeki suyun buharlaşması ile birlikte bu bileşikler de buharlaşır ve ıslak köpek kokusu dediğimiz o rahatsız edici kokuyu oluşturur.

  *benim gibi, çift kürklü bir chow chow sahiplendiyseniz bu koku sizi bayıltacak kadar kuvvetli olabiliyor. görsel (benim değiller)

  tüm köpekler kokabilir ancak bazı köpekler kürk ve deri yapılarına göre kötü kokmaya daha yaygındır. örneğin, nemi tutabilecek deri kıvrımları olan shar pei'ler (aşırı buruşuk olanları) pug'lar, bulldog vefrench bulldog``'lar gibi buruşuk köpekler de kokmaya yatkındır. yıkanırken derilerinin kıvrımlarının altına da özen göstermek gerekir.

  *bir adet de shar pei sahibiyim ama fazla buruşuk olmadığı için kokmuyor koca yanaklı. görsel

  basset hound gibi bazı köpek cinsleri doğal olarak daha yağlı bir cilde sahiptir. aynı zamanda mastiff, newfoundland ve diğer bazı büyük köpek cinsleri gibi salyalarının akmasıyla da tanınırlar. bu, ağızlarının etrafındaki alanın sürekli nemli olmasına ve koku yaymasına neden olur.

  salyalı veya buruşuk bir cins köpeğiniz varsa, bol bol bez ve mendil bulundurun, vücutlarının nemli alanlarını düzenli olarak kurulayın. bu sayede koku sorununun önüne geçebilirsiniz.

  köpeğinizi düzenli olarak yıkamak (şampuan kullanacaksanız cildine uygun olanı seçin ve çok sık yıkamayın) kokunun önüne geçecektir ancak burada önemli nokta köpeğinizi iyi kurutmanızdır. ıslak bırakmak mantar ve bakterilere yol açacaktır. köpeğinizin kaşıntı ve tüyleri yolma gibi büyük sorunlar yaşamasına neden olabileceği gibi kokuya da neden olacaktır.

  kendiniz, evinizde doğru şekilde kurutamayacaksanız, köpeğinizi yıkamak üzere pet kuaförüne götürün ve işi profesyonellere bırakın.

  kaynak: britannica, american kennel club
hesabın var mı? giriş yap