şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
37771 entry daha
 • oy kullanma yaşının dünyanın her yerinde 18 olmaması.

  dünyanın çok büyük bir kısmında seçimlerde oy kullanabilmek için 18 yaşında olmanız gerekir. fakat bu konuda bazı istisnalar söz konusudur. arjantin ve bosna hersek'te oy kullanmak için farklı bir yaklaşım bulunur.

  -> arjantin'de oy kullanma yaşı genel olarak 18'dir. ancak 16 ve 17 yaşında olduğunuzda isteğe bağlı olarak oy kullanabilirsiniz. ayrıca 70 yaşından sonra oy kullanmak zorunlu değildir.
  -> bosna hersek'te oy kullanma yaşı genel olarak 18'dir. ancak bir yerde çalışıyorsanız 16 yaşından itibaren oy kullanabilirsiniz.
  -> avusturya'da, brezilya'da, küba'da, ekvador'da, etiyopya'da, guernsey'de, man adası'nda, jersey'de, nikaragua'da ve iskoçya'da oy kullanabilmek için en az 16 yaşında olmanız gerekir.
  -> doğu timor'da, yunanistan'da, endonezya'da, kuzey kore'de, güney sudan'da ve sudan'da oy kullanabilmek için en az 17 yaşında olmalısınız.
  -> güney kore'de oy kullanabilmek için en az 19 yaşında olmanız gerekir.
  -> bahreyn'de, nauru'da ve tayvan'da oy kullanabilmek için en az 20 yaşında olmanız gerekir.
  -> kamerun'da, kuveyt'te, malezya'da, umman'da, samoa'da, singapur'da, tokelau'da ve tonga'da oy kullanabilmek için en az 21 yaşında olmanız gerekir.
  -> birleşik arap emirlikleri'nde oy kullanabilmek için ise 25 yaşında olmalısınız.

  dünyanın geri kalanında oy kullanmak için 18 yaşında olmanız gerekir. tarihsel açıdan bakılacak olursa nikaragua 1984 yılında ve brezilya 1988 yılında oy kullanma yaşını 16'ya indirmiştir. estonya ise 2015 yılından itibaren sadece yerel seçimlerde 16 yaşındaki kişilere oy kullanma hakkı tanımıştır.
1850 entry daha
hesabın var mı? giriş yap