şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
10 entry daha
 • ilk bölüm tecrübesiyle konuşmak gerekirse 'olmuş' denilebilecek yapımlardan biri. e2'nin türk insanına armağanı. e2'ye minnet duyma sebebi.

  her şeyden önce bryan cranston gibi bir oyuncunun malcolm in the middle'dan sonra ne menem bir şeye dönüştüğünü görmek şaşırtıcı oldu. malcolm in the middle belki de ilgi çekici ve olağanüstü komik senaryosu itibariyle oyuncularını taşıyabilen bir diziydi, bryan cranston performansını özellikle seçebilme olanağı bulunmuyordu ya da farkedemeyebilirdik. fakat breaking bad gibi bir diziyi taşıyabilmek için bu denli yetenekli bir oyuncu gerekir. izlediğim tek bölüm olmasına rağmen emmy'sini sonuna kadar hakettiği kanaatindeyim. 'televizyon dizilerine göre bir numara büyük oyunculuk sergilediğini düşündüğüm insanlardan biri daha' diye düşünmeye başladım bile. bir de dexter'ımız michael c hall var. *

  konusuna gelirsek; ilk düşündüğüm mükemmel bir sinema senaryosu olabileceğiydi. konu olarak benzerine rastlamadım ama beyaz perdede; bir zamandan sonra 'yeter' deyip haklı sebeplerle bir nevi çıldıran karakterler hatırlıyorum** *

  --- spoiler ---

  temelde basit, konusal olarak orjinal denebilecek bir gidişatı var; hayatını idame ettirmeye çalışan bir kimya öğretmeni, evli ve engelli bir çocuğu var. öğretmen olarak tabii ki hayat normalden daha zor, ek bir işi var mecburen -bir araba yıkama yerinde çalışıyor-. buna rağmen hala hayat zor. büyük sorumlulukları var, büyük stres altında kısaca. ağzına şimdiye kadar sigara almamış bu adam akciğer kanseri olduğunu öğrendiği an, iplerini koparıyor görünüş itibariyle. 'öğretmen oldum, dürüstçe yaşadım, sigara bile içmedim, peki ne oldu' diye düşünen bir insanın 'yeter' dediği an bu an. 'bir adam niye çıldırır?' sorusunun cevabını empati kurdurarak gösteriyor dizi. o uyuşturucu baskını konusu geçtiğinde, uyuşturucu laboratuvaruna göz atmayı çoktan kafasına koymuştu zaten ve yapıyor da, hem de yardımcısı bile var. yanlış bir şey yapmayı kafasına koyduğu andan itibaren işi yolunda gitmeye başladı bile (uyuşturucu yapanlardan birini kaçarken görmek ve eski öğrencisi çıkması, polis yerine itfaiyenin gelmesi vs). 'bu bir işaret olmalı' dediğimiz anlara benziyor. zaten uyuşturucu satan çocuk "bu işi neden şimdi yapmaya karar verdin?" diye sorduğunda kendisinin verdiği cevap da "gözüm açıldı" oluyor.

  --- spoiler ---

  çıldıran bir adam ve bir adamı çıldırtmaya iten şeylere yönelik eleştiriler barındıran da bir dizi. devam ettiği sürece izleyemeye çalışacağım, gelecek bölümlerini merakla bekliyorum.

  fragman müziği de cuk oturmuş bu arada -pink-. orjinallerinde mi var, e2 mi hazırlıyor bilmiyorum ama; diziler konusunda, kanalın müzik seçimleri genellikle iyi oluyor. dikkatimi çeken bir ayrıntıydı bu, söylemiş bulundum.
8660 entry daha