şükela:  tümü | bugün
 • sokratesin ögrencisiydi.
  sokratesin lümü platon'a toplumda gecerli olan degerler arasinda ne büyük celiskiler olabilecegini gösterdi.
  ilk felsefi etkinligi sokrates'i savunma konusmasini yayinlamak oldu.
  mutlak ve deismez olan ile ilgilendigini degisen arasinda ki iliski ile ilgileniyordu.
  mutlak ve deismez olan gerceklik arami$.
  doga da görüp dokunabildigimiz her$eyin deisken oldugunu söylüyormush.sonsuza dek kalan yokolup gitmeyen ''ana maddeler'' yoktur.duyular dünyasina ait olan her$sey zamanin yokedecegi maddelerden olu$mustur.ama ayni zamanda,her$ey mutlak deismez bir bicimden olusur.duyular dünyasinin arkasinda bir baska gerceklik olmasi gerektigine inanıyordu.bu gerceklige idealar dünyasi adini veriyordu.bu dünyada dogada gördügümüz olaylarin arkasindaki mutlak ve deismez örnek resimleri bulunur.
  etrafimizda gördügümüz her$eyin dokunup hissedebilecegimiz herseyin sabun köpügü ile karsilastirabilecegini düsünüyordu.
  deisenler hakkinda sabit bir fikre sahip olamayacagimizi sadece düsüncelerimiz vede kanilarimizin olabilecegini söylüyordu.sadece aklımızla bildigimiz bilgiye sahip olabiliriz.
  vüzcudumuz idealler dünyasina bagimlidir.sabun köpügü kaderini paylastigimizi tüm duygularimizin vücuda bagli oldugunu ve dolayisyla güvenilmez oldugunu ancak bizimde ölümnsüz ruhumuz vardir ki bu ruh aklin yuvasidir.ruh maddesel olmadigi icin idealar dünyasina gidebilir.
  ruhun bir vücuda yerleshmeden de önce varoldugunu söylüyordu.

  devleyin filozflar tarafindan yönetilmesini istiyordu.
494 entry daha