şükela:  tümü | bugün
23 entry daha
 • neo liberalizm'in kurallarini ortaya aymazca atan "şikago ekonomi üniversiteyi" hocalarini bir bir taniyalim: (işte o üyeler)

  frank knight: risk üzerine calisan ve risk konseptini matematikleştiren şahane bir adamdir kanaatimce.. insanlarin risk almalari üzerine muhtesem teorileri vardir ve knightian uncertainty diye bir zamazingoyu bulmustur.. hesaplanmayan risk durumlarinda insanlarin davranislari üzerine bir duruştur bu.. mesela ilk kez bakilan bir yoldan ilk geçen ilk kadının gögüslerinin silikon olup olmayacagi üzerine girişilen iddiada nasil bir tutum alinacagi "knightian uncertainity" konusundadir.. gögüsler bambaska bir konudur gerci..

  friedrich hayek: knight gibi soylu bir ailenin cocugu olarak dogmustur bu arkadas.. "liberal bir diktatoru, demokratik ama liberal olmayan bir yonetime tercih ederim" sözünü edebilen bu sahane arkadas, ticaret döngüsü liberal ekonominin en saglam taslarindan birisinin mucididir.. "piyasalar belli donemlerle krize girerler, belli donemlerle krizden cikarlar" manasina gelen bu duruş tamamen liberal ekonominin bir acigini kapatir.. birisi de "ulan göt nie krize girelim? nasil bunu kaniksadin kuduz!" dememistir bu arkadasa.. nobel vermislerdir üstüne bir de..

  ronald coase: fakir bi ailenin hasta cocugudur. cocuk felci misali bir hastalik gecirmis ve belli bi yasa kadar ayak demirleri kullanmak zorunda kalmistir. finansal marketlerde büyük önemi olan komisyon ederi (transaction cost) un hesaplanmasinda büyük rol oynamis, boylelikle finansal marketlerin liberallesmesinde adi wall street e cakilmistir.. nobel ödülünü de 1991 yilinda almistir zaten

  george stigler: 4 yasinda dünyaya gelmistir.. darwinist fikirleri piyasaya uygulamis ve "büyük balik kücük baligi yer" hikayesini, sirket birlesmelerini cartlari curtlari bir bir izah etmistir.. kamu kisitlamalarinin (yani devletin kamuya mudahalelerinin) getirilerini ve goturulerini incelemis ve sasarsiniz nobel ödülü kazanmistir..

  milton friedman: yahudi ve fakir bi ailenin new yorklu cocugudur.. ayni sartlar altinda kimisi woody allen olurken kimisi milton friedman oluyor demek ki.. mükemmel bir adamdir friedman.. neo liberal ekonomide para hakkinda bildigimiz her seyin kuramlari kendisine aittir.. para arzi, para talebi, para böreği, para kizartma gibi şeylerin tariflerini bir bir yapmistir.. tüm bu şikago okulunun lideridir kendisi.. atom bombasi için oppenheimer neyse milyon friedman da odur ekonomi için.. sanirim tam şey olmadi.. aile filmleri için münir özkül kimse friedman da şeydir işte.. nobeli ve altin portakali vardir.

  robert fogel: ekomomik tarih adina süper arastirmalar yapmis, neo liberalizm in kokenlerini david hume a saplamis bir adamdir.. önce binayi yapip sonra temelleri atmak gibi olmuş biraz ama o kadar çatlak su kaçırmaz.. nobelinden hic bahsemiorum bi de..

  gary becker: rotten kid theorem die feci eglenceli bir teoreme imza atmis, şikago okulunun en genc üyesidir. (hoş şimdi 78 yasindadir ya) ama esas katkisi insan sermayesi üzerinedir.. "bir ülkenin en büyük zenginligi, insan sermayesidir" sözünü söyledigi rivayeti dolasmaktadir. organ ticaretini "serbest birakilsa daha güzel olacak" diye de desteklemis garip bir adamdir.. 3 kere köftesine zehir katilmak süreti ile öldürülmeye calisilmistir.. ama yine de nobeli almistir (yil 1992)

  richard posner: hadiseyi boka sardiran bir avukattir.. neo liberal ekonomi den anladigi kadariyla, yeni iş kanunlari düzenlemis ve dünya işçilerinin keyfini kacirmistir.. sendikal haklarin pandiklenmesi, finans sektorunde calisanlarin kendilerini isciden saymamasi, gorevini kötüye kullanan ceolarin basina bir iş gelmemesi gibi kanunlari hazirlamis ve sunmustur.. garip bir adamdir.. benim bulundugum yerde yatacak yer saglanmamasini istemekteyim kendisine.. nobel falan da almamıştır zaten..

  hal böyleyken böyle.. her biri mükemmel adamlarken, birlikte olusturduklari sistem felaket bir sistemdir.. dünya öyle garip bir yer ki, bir şey ürettiginizde iyi oldugunu dusunuyorsunuz, sonra birileri onu kötüye cevirebiliyor.. üstelik onlar da iyi yaptiklarini düşünürlerken..
196 entry daha
hesabın var mı? giriş yap