şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • iyotlu tuzu pişen yemeğe atacaksanız zaten o iyot uçacaktır.
  (bu bilgiyi billur tuz kendi sitesinde bile vermiş zaten. görsel )

  dünyanın pek çok ülkesinde, iyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi için en önemli basamaklardan birisi olan tuzun iyotlanmasının yasal olarak zorunlu hale gelmesi çok eski yıllara dayanırken, ülkemizde 1994 yılında programın başlaması ile bu yöndeki çalışmalara ağırlık verilmiş, 9 temmuz 1998 tarih ve 23397 sayılı resmi gazete ile türk gıda kodeksi yemeklik tuz tebliği'ne göre sofra tuzlarının iyotlanması zorunlu olmuştur. buna göre sofra tuzlarına 50-70 mg/kg potasyum iyodür ya da 25-40 mg/kg potasyum iyodat katılması zorunludur.

  fakat tuzun iyotlanmasının amacı, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu optimal iyot seviyesi için değil, guatr ve kretinizmi önlemekti.

  şimdi bu mantıkla kadın üreme organlarında kanser prevalansının çok düşük olduğu bir popülasyon olan japonya'da alınan iyot seviyelerine ulaşmak için 168 gram iyotlu tuza ihtiyacınız var. iyotun faydasını görmek için neden fazla tuz tüketesiniz? bir de pişen yemeğe atıyorsanız ne dozda aldığınızı hiç bilemeyeceksiniz.

  halk sağlığı adına başlatılmış ve kısmen başarılı olmuş bu yöntem artık geride kalmalı. çünkü türkiye'de tuz tüketimi normalin iki katı ama iyot alınımı ne düzeyde meçhul.

  iyotu sağlığınız için tüketmeniz gerekiyor fakat bu şekilde mi?

  iyotu dışardan takviye olarak kullanırsanız dozunu da siz belirlemiş olursunuz. çünkü iyotun eksikliği de fazlalığı da kötüdür. (ayrıca araştırabilirsiniz.)

  buradaki esas soru şu olmalıdır: rafine tuz mu doğal tuz mu kullanmalıyım?

  işte bunun cevabı da doğal tuz tabii ki.
  rafine tuz, içeriği oynanmış tuzdur.

  tuzun kaynağına göre iz miktardaki mineral içerikleri değişse bile* tüketeceğiniz doğal tuz her anlamda rafineden daha iyi olacaktır.

  şu an piyasada en çok denk geldiğim doğal tuzlar ise
  çankırı kaya tuzu
  tuz gölü tuzu
  himalaya kaya tuzu
  deniz tuzu, şeklinde.

  fakat burada da çekindiğim bir husus da denizlerdeki plastik kirliliğinden ötürü deniz tuzlarındaki mikroplastik tehlikesi.

  bu nedenle diğer doğal tuzlar tercih sebebi.

  ürün satın alırken üzerinde “rafine edilmemiştir” uyarısına dikkat ederek öğütülmüş seçenekleri de bulabilirsiniz.

  edit: ekleme yapıldı.

  debe editi:

  ülkemizdeki sofra tuzlarındaki mikroplastik kirliliği konusunda yapılan çalışmada, türkiye'nin tuz üretim merkezlerinde üretilen 2017 yılının şubat ve mart ayları arasında piyasadan satın alınan, 16 farklı markanın sofra tuzu örnekleri incelenmiş ve örneklerin tamamında mikroplastiklerin bulunduğu tespit edilmiştir. çalışmada, incelenen sofra tuzunun marka bilgisi, örneklerin çeşitleri hakkında bilgi verilmemiştir. çamaltı, tuz gölü, palas gölü, seyfe gölü, acıgöl, çankırı, cihanbeyli ve aksaray'da üretilen 5 deniz tuzu, 6 göl tuzu ve 5 kaya tuzu olmak üzere toplam 16 sofra tuzu örneği incelenmiştir. analiz sonuçlarına göre, mikroplastik parçacık sayısı deniz tuzunda 16-84 adet/kg, göl tuzunda 8-102 adet/kg ve kaya tuzunda 9-16 adet/kg olarak tespit edilmiştir.
  kaynak

  @cicibogaz isimli çaylağın kaynak önerisine teşekkür ederim.
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap