şükela:  tümü | bugün
776 entry daha
 • iyi kadın olmanıza gerek yok, kadın olmak zaten kendi başına bir değerdir. mesele değen erkeği bulmanızdır.

  bir kadın iyi bir kişiliğe sahip olabilir ama ilişki perspektifinde iyi kadın diye bir şey de yoktur. çünkü aşkla iyi biri olmanın ilgisi yoktur. kötüler de aşık olur. özetle arzu duydukları erkeğe iyi davranırlar.

  kadın doğası asimetriktir. yani seçimlerini %20lik değerli erkek diliminden yapar ve bu kişiler de genellikle efendi çocuklar olmaz. kadınların dark triad'a sahip erkeklere duydukları arzuyu içeren bir çalışmayı altta açıklamıştık. buna benzer birçok çalışmaya da aynı makaleye atıf veren makalelere ulaşarak inceleyebilirsiniz.
  (bkz: kadınların efendi adam yerine piç erkek tercihi/#140614871)

  istatistiklere göre esas problem kadınların çekildikleri adamların tehlikeli olması ve arzuyu ön planda tutarak o adamı hayatlarından çıkartamamalarıdır. çoğu kadın burada yanlış seçimler yapar ve bunun faturasını ya size keserler ya da yaptıklarının sorumluluğunu almazlar, sonra da iyi kadın olmak işe yaramıyor derler. eğer tersini başardıysanız, tebrikler çünkü azınlıksınız.

  bir kadının arzu duyduğu bir erkek varsa ona iyi olacaktır. adam ezikse tam tersi kötü, umursamaz birine dönüşebilir. bunun en iyi örneği ayrılıklardır. örneğin çoğu erkek ayrılık esnasında "onu tanıyamıyorum, bunu nasıl yaptı" diye düşünür. kötü davranır çünkü sizden ayrılmak için nedenler bulmuştur, artık arzu duymuyordur. en fazla "sen iyi birisin ama bir şey hissetmiyorum" denilerek ayrılır.

  erkek de haliyle şunu sorar kendine: "madem iyi biriyim beni neden istemiyorsun?" cevap çok basittir. iyi biri olmanız arzu uyandırmaz veya iyi birisin derken size yalan söylenmektedir. artık hangi açıklamayı tercih edeceğiniz size kalmış.

  arzu duyulan erkekler narsisistik yapılanmaya da sahip olabilir. örneğin 146 ingiliz kadınıyla yapılan bir çalışmaya göre %76'sı evlenecekleri erkeklerin narsist nitelikler göstermesini, otoriter olmasını çekici bulduğunu söylemiş. daha şaşırtıcı olanı %52'sinin geçmişte 0-5 arası partneri olmuş. bunun muhtemel nedeni narsistlerin hayata tutunma başarılarının daha yüksek olmalarının yanı sıra gösterişli/umursamaz olmarıdır. dark triad'ın da en önemli ayaklarından biridir ve bu nitelik %75 oranında erkeklerde bulunmaktadır. bazı çalışmalarda belirtilen ise kadınların kısa süreli ilişkide bu erkeklere çekildiğidir. yani arzu duyarak kısa sürede seks yaptığıdır. yine geçmişte yaptığımız bir podcastte 10'un üstünde referans yardımıyla bu durumu incelemiştik. yani çalışmalar 1 taneyle sınırlı değil, literatürde onlarca çalışma mevcut. bu arada narsisistik yapılanmayla narsisistik kişilik bozukluğunu karıştırmayın. her yazıda tekrardan birçok şeyi baştan anlatmayalım. nkb'si olan kişiden mümkünse uzak durun.
  (bkz: narsist/@karanlikruya)

  ne diyorduk? çoğu kadın tehlikeli erkeklere ilgi duyar. bazı kadınlarsa bunu ileri boyuta taşır. örneğin aşırı uçta erkeklere (seri katil gibi) ilgi duyan kadınların psikolojide tanısı bile vardır. dsm kriterlerine uyuyorsa hibristofilia denir. tabiiki hepsinin derin evrimsel sebepleri var. geçmişte açıkladık:
  (bkz: güvenilir erkek bulmanın çok zor olması/#141200203)

  kadınların tercihleri konusunda kedilerle de bağlantı kurulabilir. dünyada kedi besleyenlerin %77'si istatistiklere göre 50 yaşında, iyi geliri olan kadınlardır. kedilere baktığınızda gayet narsisistik bir yapılanmaya sahip olduklarını görebilirsiniz. yani istediğinde sevdirir, yoksa kötü davranırlar ama gün sonunda tatlı bir canlıdır. bence bu bile kadınların zihin setini anlamakta yardımcı olabilecek bir veridir. (ek bilgi: köpek besleyenler daha genç erkek ve kadınlardır ve her durumda kadınlar daha fazla kedi veya köpek beslemektedir.)

  son bir not olarak şunu ekleyeyim: benzerini erkekler de kadınlar için yapabilir ama kriterler farklıdır. kadın güzel, ateşli ve gençse erkek kadına çekilir ve diğer bütün kriterleri yok sayar. örneğin kadın sınır durum bozukluğuna sahiptir ama sırf güzel onunla devam eder. yani güzellik erkeğin afyonudur ve geri kalan her şeyi yok saymasını sağlar. bir diğer ekşi şeylere de giren debe yazısında erkek bakış açısından şöyle yorumlamıştık:
  (bkz: kadınlar neden efendi erkeği sevmez/@karanlikruya)

  debe edit.
19 entry daha
hesabın var mı? giriş yap