şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • ege üniversitesi astronomi ve uzay bilimleri bölümü'ne bağlı araştırma merkezi, ilim irfan yuvasıdır. 1965 yılında prof. dr. abdullah kızılırmak tarafından kurulmuştur.

  türkiye'nin en büyük ikinci, ama gözlem zamanı %100 türklere ait olan en büyük teleskobu buradadır(48cm). (tug'un 150cm'lik rtt150 teleskobu %60 gözlem zamanı ile ruslar'a ait)

  48cm, 40cm, 35cm, 30cm ve 15cm olmak üzere 5 sabit teleskobu ve muhtelif boyutlarda çok sayıda seyyar teleskobu vardır.
  48cm ve 30 cm'lik teleskopta fotometre, 40cm ve 35 cm'lik teleskoplarda ccd gözlemleri yapılmaktadır. 15 cm'lik teleskop ise amatör çalışmalar için kullanılmaktadır.

  genellikle değişen yıldız gözlemleri yapılmaktadır. bunlar çift yıldız ağırlıklı olmak üzere zonklayan yıldız, lekeli yıldız ve gezegen sistemi gözlemleridir. bu gözlemlere dayanılarak sayısız yayın çıkarılmıştır.

  bilimsel çalışmaların yanı sıra burada amatör ve halka yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. bunların başında ege üniversitesi amatör astronomlar yaz okulu gelmektedir. ayrıca bazı geceler halk gözlemleri yapıldaığı gibi 15cm'lik teleskopta astrofotoğrafçılık çalışmaları da yürütülmektedir.

  zorunlu edit: türkiye'nin gözlem zamanının tamamı türklere ait olan en büyük teleskobu unvanı ağustos 2009'dan itibaren 1.22 cm'lik teleskobu ile çanakkale onsakiz mart üniversitesi*'ne bağlı çanakkale astrofizik araştırma merkezi* ve ulupınar gözlemevi'ne geçmiştir.
8 entry daha