şükela:  tümü | bugün
1289 entry daha
 • the dark knight filminde joker karakterini yaratırken francis bacon'un otoportresinden ilham almıştı. makyaj sanatçılarına özellikle istediği görünümü tarif etmek için doğru kelimeleri bulamadığında bu tabloyu göstermiş.

  görsel

  francis bacon'un jokerleri etkilemesi ilk değil. christopher nolan'ın joker'i ile tim burton'ın 1989 yılında çevirdiği filmindeki jack nicholson'ın joker'i arasında bağlantı var. joker ve adamları restaurantta her şeyi mahvederken, joker'in son anda zarar verilmesini engellediği tablo francis bacon'un. (bkz: figure with meat)

  görsel
  görsel

  francis bacon'un etkisi sonraki inception filminde yine gözüküyordu. cobb ve karısı mal arasındaki ilişki bacon'un study for head of george dyer tablosuyla gösteriliyordu.

  görsel
  görsel

  francis bacon bir ressam olarak farklı bir tarza sahip olmasının yanında, özel hayatı da sıra dışıydı. tabloya konu olan george dyer ile eşcinsel bir ilişkisi vardı. george dyer alkolikti ve serseri bir yaşam tarzı vardı. hiçbir zaman francis bacon'un sanat çevresinde kabul görmedi, hep dışlandı ve 1971'de intihar etti. intiharı francis bacon'u derinden etkiledi.

  bacon'un george dyer'i tuvale boyaması gibi cobb da mal'ı kendi bilinçaltında işliyordu. mal da tıpkı dyer gibi diğer tarafın çevresinde kabul görmüyordu. cobb'un ekibi mal'ın işleri mahvedeceğine inanıyordu. bu tutkulu ilişkiler hem bacon'un hem de cobb'un hayatlarını sefil hale getirdi. george dyer paris'te bir otel odasında intihar etti. mal da öyle otel odasında intihar etti.
30 entry daha
hesabın var mı? giriş yap