şükela:  tümü | bugün
375 entry daha
 • bu kadar gecikmesinin bir sebebi de hikayenin tıkanmış olması. george martin, daha önceden öldürdüğü bir karakterin hikayenin devamında kilit bir role sahip olduğunu farkettiğini söylemiş. bu yüzden de hikayeyi devam ettirmekte zorlandığını, alternatif yollar aradığını söylemiş. kaynak

  bu karakterin kim olduğunu bilmiyoruz ama çeşitli fan forumlarında denk geldiğim tartışmalar ve kişisel görüşlerim doğrultusunda birkaç kelime karalamak istedim. yazının devamında spoiler olacak.

  öncelikle hikayenin genel akışını şekillendiren kilit ölümlerden biri olamaz bu karakter. ned stark, robb stark, renly baratheon, tywin lannister, oberyn martell, khal drogo, viserys targaryen, rhaego, joffrey gibi karakterler olayların akışını önemli ölçüde değiştirdi. bu ölümler olmadan hikaye bambaşka olurdu. o yüzden bu seviyede önemli karakterler değil muhtemelen.

  bir diğer nokta da, bu karakterin alacağı bir aksiyondan dolayı değil de bildiği bir şeyden dolayı kritik olduğunu düşünüyorum. bu bilginin mevcut karakterlere aktarılması hikayenin devamı için gerekli olabilir. bir karakterin alacağı bir aksiyonu başka bir karaktere yaptırmak nispeten daha kolay alternatif üretilebilecek bir durum gibi geldi. dolayısıyla yazarı o kadar zorlamazdı diye düşünüyorum.

  bu bakımdan maester aemon çoğu kişinin aklına gelen ilk isim. benim de öyle. hikayedeki en yaşlı karakterlerden biri olarak bir çok kritik bilgiye sahip. targaryen hanedanı ve kings landing'in geçmişi hakkında çok kritik bir karakter. bloodraven'ı tanıdığı için kuzey ve white walker'larla da bağlantılı. rhaegar ile iletişim halinde ve jon snow'u kişisel olarak tanıyan tek targaryen. r+l = j teorisini doğrulayabilecek bir kişi.

  yine benzer sebeplerle pycelle. robert'ın isyanı, rhaegar ve ölen(?) çocukları hakkında kritik bilgiler pycelle aracılığıyla günümüze taşınabilir.

  kings landing'in dışına çıkarsak, quentyn martell daenerys ve dorne bağlantısı hakkında önemli bir karakter olabilecekken erken ölen bir karakter. yanarak öldüğü ve cesedi tanınmaz halde olduğu için, bu ölümün kesinliğinin biraz şüpheli. özellikle hikayenin devamı için kilit bir karakterse yazar quentyn'i geri getirebilir. o yüzden çok köşeye sıkışmazdı sanki. dorne hikayesinde erken ölen bir diğer yan karakter arys oakheart.

  bir diğer adayımız kevan lannister. tywin'in ölümü sonrası cersei'nin gücü elinde daha uzun süre tutmasına yardımcı olabilecek bir karakter. ayrıca cersei ve tyrell ittifakının dengeleyici unsuru olabilecek bir karakter. daenerys (ya da aegon) gelene kadar kings landing kendi kendine düşüyor zaten otorite boşluğundan.

  bütün bunların dışında henüz bizim bilmediğimiz ama winds of winter'ın başında ölecek olan bir karakter de olabilir. henüz yayınlanmadığı için değiştirilebilir gibi görünse de sonuçta geri dönüp tekrar yazılması gereken bir olay akışı olacak.

  bakalım bekleyip görelim.
11 entry daha
hesabın var mı? giriş yap