şükela:  tümü | bugün
39 entry daha
 • alışması uzun süren ve insana hayatın sert yüzünü öğreten insanlık hali. yapılan tercihlerin, meydan okumaların, onurun, tüketim nesnelerinin gerekliliğinin objektif olarak değerlendirilmesi için her insanın yaşaması gerektiğini düşündüğüm elde var sıfır aplikasyonu.

  her seferinde dışarıdan yemek söylemeden, ayakkabı biraz eskidiği zaman yenisini almadan, "bu da olmayıversin" diyerekten, evdeki malzemelerden yemek yapmaya çalışarak geçen sancılı dönemler.

  işten eve geldiğimde, genel olarak burger'dan whopper söyleyip gelen whopper'a kafa atarak beslenme alışkanlığımdan olsa gerek, kendi yiyeceğimi yapmak ilk başta zor geldi. evde de, ziplenmiş şekilde mantı vardı. annemi arayıp mantı nasıl yapılır diye sorsam, mantı tarifiyle birlikte konsantre jedi öğretisi gibi nasihatler de geleceğinden mantığıma güvenip mantıya giriştim.

  makarna konusunda bile yeni gelin statüsünde olduğumdan, haliyle mantı çok mantıksız oldu. mantı-mantık ilişkisini daha fazla kullanmayacağım.

  tüm mantı molekülleri, ısının da etkisiyle bileşik haline dönüştüğü an ocağın altını kapattım. salvador dali heykeli gibi duran kütleyi alıp tabağa koydum. alıp salonun köşesine koysam daha anlamı olurdu ama açlıktan gebermek üzere olduğumdan üzerine sos dökerek renklendirdiğim mantıyı, yalnızlıkla yaşayan her birey gibi bilgisayarımın karşısında yedim.

  geçen haftaki "sikerim işinizi" deyip işten çıkmamın etkileri, ekomonik kriz ile birleştiğinden oturup kara kara bu durumdan nasıl kurtulurumun cevabını aradım. onurumu ayaklar altına alıp çalışmaya devam etsem belki kredi kartlarımı öderdim ama kendime olan saygım yok olurdu. dişleri göstermeden gülüşlerin olduğu herhangi bir yer ruhumu sıktığından, çekip gittiğim için kendime bir kez daha hak verdim.

  parasızlık, iyi tarafından bakıldığında insana yeni perspektifler kazandırıyor. daha önceden olmazsa olmazım olan şeylerin, işe yaramaz birer aksesuar olduklarını farkediyorum. fazlalıklarımı attıkça yükseliyorum ve bu da bana büyük resmi görmek için fırsat veriyor.

  düzenli işe girip düzenli gelirimin büyük kısmını faturalara ayırdıktan sonra kalan parayı en azından nasıl değerlendireceğimi biliyorum artık. kredi kartım olmadan da yaşamaya devam edebileceğimi anlamış bulunmaktayım.
189 entry daha