şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • hani bir gün olur da kendi kendinize iğne yapmak zorunda olursunuz. ekşide öyle saçma sapan başlıklar arasında 11 yıllık bir hekim ve bedbaht bir hasta olarak şu başlığa baktım. hesabımı dondurmuştum tekrar açtım madem kutsal bilgi kaynağı bu sözlük son zamanlarda sözlük çok bozdu diyenlere örnek geçmiştede bu mecra büyük oranda boş entrylerle doluydu. ilgi çekmeyecek olsada belki binlerce insana yarar sağlayacak bir entry girmek isterim. bu satırları kaleme alan sağlı sollu loblardan toplamda kendine 8 iğne yapmış bir hekimdir. öncelikle bir sağlık profesyoneline başvurun hastanede sıra bekleyin kibar davranın o insanlara olmadı bir sağlık profesyoneli arkadaşınız olsun yaşlandığınızda arayabileceğiniz.

  konuya geliyorum yurt dışındayım bir süredir hastayım hekimim, yılbaşı tatili, kimseyi rahatsız etmeyeyim dedim. bahsettiğim kesinlikle talimatname değildir, deneyimdir. sağlık profesyonelinden (hemşire, att, paramedik, hekim) destek almanız tavsiye olunur.

  intra musculer(popoya, anus(makat cevresi) kaba ete, g?te) enjeksiyon yapacaksınız;

  1. öncelikle enjeksiyon için ilacı hazırlıyorsunuz.(korkmayın donmaz geçmişte kalan penisilin g türevleri donuyordu)
  2.enjektöre çekin burada püf nokta enfektör iğnesini en dibe ağzı ilaca en yakın şekilde yerleştirmektir. mumkünse cama çok temas ettirmeyin ya filmlerdeki gibi ilaç ampülünü havaya kaldırmayın.
  3.enjektere çektiyseniz hava boşluğunu alın hadi bakalım ( filmlerdeki gibi sizi öldürmez hava boşluğu vücut kompanse eder ama yinede yapın ilacın dağımı için önemli ayrıca bir miktar acıyı azaltır)
  4. şimdi enjeksiyon zamanı, en heyacanlısı, elinizde enjektörün iğnesiyle popişinizi 90 derece açıya getirmeniz gerekiyor. bu platon'un okuluna girişteki tabela kadar önemlidir "geometri bilmeyen giremez" bilmiyorsanız elinizdekini şimdi yere bırakın.
  5. elinizdekini bırakmadınız geometri bildiğinizi iddia ediyorsunuz tamam o zaman devam edelim. şimdi sağ popiş lobunu ya da sol lobu dörde bölüyorsunuz. en dışa 90 derece ile enjeksiyon yapıyorsunuz.
  6.belinizle poponuzun bileştiği yere kadar çıkmayın en az 2*3 santim altına iğneyi sokun orada superior popo siniri ve arteri var. arter sorun değil fakat sinire gelirse hayatınız boyunca o bölgeyi hissetmezsiniz fakat yürümenizde sorun olmaz. artere gelirse kan gelir orada hematom oluşur yine kurtarırsınız. bu arada sinir daha içtedir üst dış kadrana enjeksiyon yaparken sinirden ziyade artere zarar verme ihtimaliniz var.
  7. alt kadrana yapmanız halinde yani poponun altına yapmanız halinde kendinizi sakat bırakabilirsiniz cünkü siyatik sinir topluluğu var orda.
  8. mümkünse bir sağlık profesyoneli arkadaş edinin ben hekim halimle arterius gluteus superioru 7.enjeksiyonda parçaladım. yaslıkla yatıyorum.

  gluteal bölgeniz hep şen olsun.

  edit: 39 derece civarı ateşte beyin fonksiyonlarıda yavaşlıyor yapıyorsunuz.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap