şükela:  tümü | bugün
 • ispanyolca göz anlamına gelen kelime.
  aynı zamanda arjantin'de buenos aires'e 60 kilometre uzaklıktaki , campana ve zárate şehirleri arasındaki delta'da bulunan küçük dairesel bir adanın adı.
  görsel

  çapı 120 (ya da 118) metre olan bu ada ile ilgili farklı bir çok da teori bulunur;
  nazi üssü dendiği de olmuştur, ufo'ları saklayabilecek bir yer olduğu da ileri sürülmüştür.
  bu adacık bilindiği 30 yıldan beridir kendi ekseni etrafında döndüğü gözlemlenen tuhaf bir yapıya sahiptir. ne zaman ve ne şekilde oluştuğu hala bilinmemektedir.

  ada, bulunduğu göl ile aynı dairesel şekle sahiptir ve su kütlesinin yüzeyinin yaklaşık beşte dördünü kaplar, yani göl suyu hilal gibi görür.

  yerel halk, ufo'lar, ışıklar ve hayaletler gibi bazı paranormal aktivitelerin atfedildiği bu adayı biliyordur fakat dünyanın geri kalanı, ada üzerinden 2016 yılında tesadüfen geçen bir pilotun o esnada çektiği bir görüntü sayesinde "el ojo" yu öğrenir.

  bu sıra dışı adayı dünyaya tanıtanlardan bir diğeri de film yönetmeni sergio neuspiller olmuştur.
  yerli halkın anlattığı ada ile ilgili paranormal hikayelerden etkilenerek, bu hikayelerle bir korku filmi çekmeye karar verir ve çekim için yer ararken beklenmedik bir şekilde "göz" yani "el ojo" bulunur.

  ada etrafındaki suyun bölgedeki diğer sulara göre inanılmaz derecede şeffaf ve soğuk olduğu gözlemlenmiş.
  buna ek olarak, bazı uzmanlara göre ada b,r bitki örtüsü birikintisi olarak açıklanmasına rağmen, el ojo'nun yüzeyinde bulunan arazi yüzeyinin çevresine nazaran çok daha sert ve sağlam olması da tuhaf ve açıklanamayanlar arasındadır.

  neredeyse mükemmel bir daire olarak nitelendirilien bu adanın kendi ekseni etrafında ve saat yönünde hareket ettiği de gözlemlenmiştir.

  adanın google haritalardaki farklı hareketleri gözlemlense de hala açıklanamayan bir fenomen olarak kalmaya devam etmektedir.
  ada ile ilgili belgesel çekimleri şuradan izlenebilir.

  kaynaklar: 1, 2, 3
hesabın var mı? giriş yap