şükela:  tümü | bugün
 • geçenlerde youtube'da gezinirken videosuna denk geldiğim, beni uzun uzun düşündürmüş 66 yaşındaki yaşlı adam.

  adı samuil, 20 yıldır "medeniyet" denen şeyden uzakta tek başına köpekleriyle birlikte yaşıyor. ayılardan ve kurtlardan yemek saklıyor, kilometrelerce yürüyüp donmuş gölden hava -70 derecelerdeyken su çıkartıyor, her gün 2-3 defa odun kesiyor bazen direkt ağaç kesiyor, erzağı bitince 5 saat en yakın köye yürüyor, kestiği ağacı kendi gücüyle bilmem kaç kilometre kızağı ile çekiyor ve bunların hepsini 66 yaşında, 20 yıldır yapıyor. hayatı zorluklarla dolu, genç yaşta bütün ailesini kaybettikten sonra hayatının bir döneminde madem kimsesizim ve böyle hissediyorum, böyle yaşamanın zamanıdır diyerek tek başına 46 yaşında kendi inşa ettiği kulübede yalnız yaşamaya başlamış.

  umarım çok sevdiğin annene bir gün kavuşursun samuil, ben öbür dünyaya pek inanmam ama senin gibi insanlar sevdikleriyle kavuşsun diye böyle bir dünyayı hayal edebilirim.

  kalp ilacı yok, kemik ilacı yok, siktiğimin vitamin takviyesi yok, ayağı kafaya koymalı yoga terapisi bilmem ney yok, yağ, protein, karbohidrat vesaire bilmez sadece ne bulursa yer ve çalışır. paket gıdalar olmasa, yarı iyileştiren yarı öldüren ilaçlar olmazsa, dürüst ve günlük fiziksel mücadele ile insanın ne kadar uzun süre sağlıklı ve güçlü kalabileceğinin örneğidir bu adam benim gözümde.

  isteyenler için link

  edit: bazı arkadaşlar siberya değil, sibirya olacak şekilde birbirini okumadan alt alta aynı şeyi yazmış. uzun yıllar siberia olarak söylemeye ve yazmaya alıştığım için farklı ülkede yaşamam sebebiyle aklımda bu şekilde kalmış, kusura bakmayın.
106 entry daha
hesabın var mı? giriş yap