şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • arkadaş ben anlamıyorum bunu. misal atıyorum, bir şirkette satış yapıyorsun, aynı pozisyona yeni bir eleman gelmiş, çatır çatır müşteri topluyor, iş bitiriyor, "ne iyi oldu da geldi tatlı bir rekabet havası yarattı" diye mi düşünür insan? "ulan herif bizi geçti, eşşoğlueşşek yüzünden yerimizden olacaz" der gaza gelir, daha sıkı çalışmaya kasarım en fazla. ama götün tehlikede olduğunu bildiğimden huzursuz olurum.

    futbolcu olunca böyle olmuyor; misal sağ açıksın, takıma fırtına gibi bir herif gelmiş, uçuyor, fule desen var, muz orta desen bunda, ciğer desen körük gibi pezevenkte, sen kalkmış "aramızda tatlı bir rekabet oluştu" diye sallıyorsun. ben olsam, bir katakulliye getireyim, gazozuna ilaç katayım, karı ayarlıyayım sabahtan akşama zikişsin, güçten düşsün; öküz gibi abanayım taşaklarına gelsin, yürüyemesin, çift dalayım ayağı kıçına kaçsın falan derim. derim ki ben oynayayım, yedek kulubesinde bu donsun. yerimi sağlamlaştırayım, başka takımlar peşimden koşsun, paraya para demeyeyim, tribünler beni çağırsın, bana tapınsın, tek sevdikleri ben olayım.

    insanoğlu bu kardeşim, tatlı rekabet falan istemez, hep "ben" der, hep kendine ister, "sen de iyisin ama önce ben kendim" der, sevilen hep kendisi olsun, en çok kendisi beğenilsin, her daim "aynı" sevilsin, sürekli gözde olsun, el üstünde tutulsun ister. bencil, insafsız, hakkaniyetsiz, insaniyet yoksunu, sevgi arsızı, kıskanç yaratıklarız. sürekli isteriz, dahasını bekleriz, alıştığımız standart yetmez bir süre sonra, artsın, yükselsin, güçlensin diye bekleriz. "daha"sına ulaşmak için her haltı yemeye yatkın, benmerkezci, fırsatçı, açgözlü, maymun iştahlı bireyleriz. "daha"sı olmadığında azıtmaya, çekip gitmeye, huysuzlaşmaya, umursamazlaşmaya eğilimli, istedikçe isteyen, olmadıkça gözden çıkarmaya, silip atmaya meyilli kişileriz.

    işte ben de böyle bencil, iğrenç bir adamım. tatlı rekabet falan takmam, basarım tekmeyi. malum; daha önce çok yedim o tekmeleri, bakma öyle garip garip, aynı senin gibi.
3 entry daha